Jako návštěva papeže nebo amerického prezidenta. O Cichanouské v ČR s Petrou Procházkovou

Jako návštěva papeže nebo amerického prezidenta. O Cichanouské v ČR s Petrou Procházkovou
8. června 2021 13+, Události Autor: Anežka Jakubcová

Na oficiální návštěvě ČR je v těchto dnech Svjatlana Cichanouská, představitelka opozice běloruského režimu Alexandera Lukašenka. Cichanouská loni v prezidentských volbách proti Lukašenkovi kandidovala, ale oficiálně získala jen zhruba desetinu hlasů. Opozice tvrdí, že ve skutečnosti dostala více hlasů než oficiálně vyhlášený vítěz Lukašenko. Ten stojí v čele Běloruska už od roku 1994. Výsledky voleb neuznává řada států ani Evropská unie. Jaká je mise Svjatlany Cichanouské, čeho chce a může dosáhnout? Jak tvrdý je běloruský režim? A jak se na území tohoto státu projevuje konflikt Východu a Západu? V pořadu 13+ jsme o tom hovořili s Petrou Procházkovou, bývalou zpravodajkou Lidových novin v Moskvě, která se nyní postsovětskému prostoru věnuje zejména na stránkách Deníku N.

"Návštěva probíhá především jako návštěva nejvyššího představitele státu. Cichanouská, ač ji tak ne všichni oslovují, je přijímána na úrovni prezidentky. Odpovídá tomu celé aranžmá návštěvy od ochranky, přes přesný program, přes výběr médií, včetně přijetí panem prezidentem Zemanem. (...) Všechno to je zarámováno jako vysoká státnická návštěva," popsala Procházková probíhající návštěvu Cichanouské. Ta přijela na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který ji včera přivítal na půdě horní komory Parlamentu jako právoplatnou prezidentku Běloruska. Setkala se třeba také s Dagmar Havlovou, chtějí vyzvat občany ČR, aby po vzoru Václava Havla posílali dopisy uvězněným Bělorusům.

Petra Procházková se v těchto dnech snaží, podle svých slov, sledovat Cichanouskou na každém kroku, podle toho, jak to bezpečnostní opatření dovolí: "Říkala jsem si, že to je něco jako návštěva papeže nebo amerického prezidenta – i s těmi omezeními a bezpečnostními opatřeními. (...) Nechci, aby to znělo jako kritika, ale zdá se mi, že forma návštěvy je důležitější než její obsah, než to, co paní Cichanouská říká v projevech. Tam nezní nic zásadně nového, to jsou věci, které říká při všech svých zahraničních turné. (...) Forma v České republice se přece jen od jiných návštěv liší a je výrazem velkého uznání České republiky běloruské opozici i samotné paní Cichanouské."

Pro někoho bylo možná překvapivé jednoznačné vyjádření podpory běloruské opozici od prezidenta Miloše Zemana, který při setkání na zámku v Lánech ocenil odvahu Cichanouské a demokratickým silám v Bělorusku popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem Alexandrem Lukašenkem (po schůzce to na Twitteru uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček).

Zemanovy kroky jsou často hodnoceny jako proruské, přičemž Lukašenkův režim je právě putinovským Ruskem podporován. Procházková nabídla svůj pohled na zdánlivý rozpor: "Nevím, jaké kontakty a jaké informace má pan prezident Zeman a jeho tým přímo z Kremlu. Ale já už si delší dobu myslím, že Lukašenko je udržován ve své funkci jenom díky Moskvě a že i v Moskvě uvažují o tom, že by ho možná radši vyměnili za někoho, kdo nebude budit takové emoce, kdo nebude vyvolávat revoluční nálady v Bělorusku, kdo bude loajální Rusku, aby se ta situace nepřevážila na stranu evropské integrace, jako se to stalo na Ukrajině. Lukašenko teď není nejlepším partnerem pro Rusy, protože oni potřebují loajální klidné Bělorusko, nikoli revoluční. Myslím si, že pan prezident Zeman ví, co říká a co dělá." Na včerejší tiskové konferenci Cichanouská odpovídala na otázku Procházkové o vztahu k Rusku tak, že běloruská opozice nechce být ničím nepřítelem, chce neutrální Bělorusko, které bude mít dobré vztahy jak s Evropou, tak s Ruskem.

Jak přísný je aktuální běloruský režim pro běžného občana? A co je nového v případu opozičního novináře Ramana Prataseviče, který byl zatčen po vynuceném přistání civilního letadla a nyní je vězněn? Poslouchejte úterní pořad 13+ z archivu.

foto: Pixabay.com

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony