Jak se ministrovi Blatnému daří zvládat pandemii? Ptali jsme se v 13+

Jak se ministrovi Blatnému daří zvládat pandemii? Ptali jsme se v 13+

Pořad v souvislostech


Členové Výboru pro zdravotnictví o dosavadním působení ministra Blatného a publicista o reakci EU na věznění Navalného
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme

Kandidatura Hany Lipovské za Volný blok do Poslanecké sněmovny

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

Politická krize v Tunisku
Audioarchiv
26. ledna 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Tento pátek uplynou 3 měsíce od okamžiku, kdy Romana Prymulu po vyšehradské kauze v čele ministerstva zdravotnictví nahradil Jan Blatný. Ten do té doby působil jako zdravotnický náměstek v brněnské Dětské nemocnici. Jak se ministrovi Blatnému daří v jeho současné pozici zvládat boj s koronavirem, jsme se v relaci 13+ ptali dvou poslanců z Výboru pro zdravotnictví.

Vlastimil Válek z TOP 09 v úvodu rozhovoru shrnul působení ministra Jana Blatného slovy: “Snaží se ze všech sil a dělá to nejlepší, co dokáže. Zároveň ale některá jeho odborná prohlášení nejsou úplně šťastná. Vzpomenout mohu například situaci, kdy v parlamentu vysvětloval číslo R nebo když nedávno mluvil o tom, že zemřelé při autonehodách s pozitivním testem na covid-19 vykazují statistiky jako oběti koronaviru.”

Úsilí ministra Blatného také ocenil poslanec Miloslav Janulík zvolený za hnutí ANO: “Domnívám se, že Jan Blatný musí některé věci vysvětlovat více polopaticky. I když je nás ve sněmovně hodně lékařů, kteří rozumíme tomu, co říká, tak je tam především většina nelékařů. A z toho neporozumění jeho slovům potom vznikají i zmíněné mediální výkřiky.”

V relaci 13+ jsme se také zajímali, jak může boj s koronavirovou pandemií ovlivnit odchod některých odborníků z ministerstva zdravotnictví. Dnes ministerstvo opustil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Včera se své funkce vzdal koordinátor očkování Zdeněk Blahuta. Podle Miloslava Janulíka nejde o nic výjimečného. Ministr zdravotnictví si podle něj vybírá členy týmu, se kterými chce spolupracovat, protože své náměstky a další kolegy převzal po svých předchůdcích. S názorem poslance Janulíka nesouhlasil Vlastimil Válek: “Na to, že Jan Blatný nemá politické ambice a nechce kandidovat za žádnou stranu, tak čistka, kterou stihl udělat za necelých sto dní svého působení na ministerstvu zdravotnictví, je hodně neobvyklá. A pochopitelně tak rozsáhlá personální obměna destabilizuje chod ministerstva.”

Vlastimil Válek zároveň ale také ocenil, že ministr Blatný v počátku svého působení zavedl Protiepidemický systém PES: “Myslím, že covid tady s námi ještě několik let bude. Je proto dobré mít jak pro pandemii koronaviru, tak i pro další případné epidemie systém, který omezí politické tlaky a posílí odborný postoj k řešení těchto situací. Bohužel je ale ve skutečnosti PES vládou stále různě ohýbán. Byli bychom navíc také rádi, kdyby při vytváření a úpravách tohoto systému vláda reagovala na připomínky opozice,” objasnil v relaci 13+ svůj postoj poslanec Válek. Na jeho slova reagoval poslanec Miloslav Janulík: “Myslím, že s opozicí komunikujeme. Nemůže ale pořád probíhat jenom bezbřehá diskuze. Musíme taky pracovat. Pochopitelně, jak se říká - Každý pes, jiná ves, takže někomu prostě systém PES vyhovuje a někomu nevyhovuje. Souhlasím s panem Válkem, že PES tady s námi bude ještě hodně dlouho. Ale až přestane zajímat novináře, tak po něm neštěkne ani pes.”

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony