Jak potřebná je třetí dávka očkování proti covidu? Hostem 13+ byl vakcinolog Roman Chlíbek

Jak potřebná je třetí dávka očkování proti covidu? Hostem 13+ byl vakcinolog Roman Chlíbek
31. srpna 2021 13+ Autor: Anna Janošková

Vláda schválila, že od 20. září budou moci lidé v Česku dostat posilující dávku vakcíny proti covidu-19 v případě, že uplynulo osm měsíců od dokončeného očkování. Doporučuje se to zejména lidem, kterým v případě nákazy hrozí vyšší riziko, zejména seniorům a chronicky nemocným. Záležitost jsme v relaci 13+ probrali s předsedou České vakcinologické společnosti ČLS JEP Romanem Chlíbkem, děkanem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

„Po aplikaci třetí dávky dojde ke zvýšení hladin protilátek v krvi, potvrdilo se to i výsledky studií. Hladiny se zvedly pěti až desetinásobně oproti hodnotám, které lidi dosáhli po dvou dávkách,“ řekl ve vysílání Proglasu vakcinolog Roman Chlíbek. Navíc dodal, že třetí dávka povede i k většímu množení paměťových buněk, které jsou efektivní při dalším setkání s virem: „Dávka bude lépe stimulovat proces jejich vyzrávání – když se v budoucnu opět s virem setkají, vytvářením protilátek na něj budou lépe reagovat.“ Posílení je tak podle Chlíbka důležité hlavně ve vztahu k nové delta variantě, která je dominující v České republice i Evropě.

První přeočkování se doporučuje seniorům a chronicky nemocným, protože se u nich očekává slabší imunitní reakce na prvotní očkování než u zdravých mladých lidí. „Potřeba mimo rizikové skupiny není tak vysoká. Lidé, kteří prodělali covid a jsou očkovaní dvěma dávkami, nemají naléhavou potřebu přeočkování, protože imunita a základní očkování je to nejideálnější a takoví lidé jsou i bez přeočkování dostatečně chráněni,“ sdělil Proglasu Roman Chlíbek.

Rizikové skupiny, jako jsou senioři a chronicky nemocní, mohou pro své zdraví udělat maximum, když v sezóně respiračních nákaz zkombinují očkování proti covidu-19 i proti jiným onemocněním, například chřipce. Podle vakcinologa Chlíbka se koronavirus může stát podobným sezónním onemocněním jako chřipka a až budoucí vývoj a výsledky studií ukážou, jak se virus bude chovat.

Rozhovor se dotkl i etické otázky, zda není lepší nejprve přispět k tomu, aby se alespoň k nějakému očkování dostali všichni lidé na světě. K takovému názoru se přidala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Roman Chlíbek to okomentoval: „Názor WHO je správný ve vztahu k její globální činnosti - chtějí zpřístupnit očkování všem státům na světě. Ale každý stát se snaží udělat maximum pro kontrolu epidemie na svém území a snaží se zabezpečit rizikové skupiny. Nelze to od sebe oddělovat a musí to běžet současně. Nejde chránit jedny na úkor druhých.“

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony