Jak pečovat o duševní zdraví v době koronaviru, lidem poradí on-line přednášky

Jak pečovat o duševní zdraví v době koronaviru, lidem poradí on-line přednášky
10. listopadu 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

Na webových stránkách Národního ústavu duševního zdraví je od dnešního dne možné shlédnout on-line přednášky zaměřené na to, jak dění kolem pandemie koronaviru ovlivňuje naši psychiku. O tomto tématu jsme podrobněji hovořili v relaci 13+ s vedoucím ambulance Národního ústavu duševního zdraví psychiatrem Janem Hankou. 

 

Přednášky postupně zveřejňované na adrese www.nudz.cz jsou určeny široké veřejnosti a lidem by měly pomoci se zvládáním současné situace. Jan Hanka, který je autorem první z nich, ve vysílání Proglasu poukázal na skutečnost, že kromě toho, že lidé nyní často čelí osamocení, musejí někteří také bojovat se ztrátou soukromí, pokud například nyní zůstávají doma s dalšími členy domácnosti. “Pokud se někdo dostane do psychických potíží a musí vyhledat pomoc, je dobré vědět, že psychiatři nyní mohou poskytovat konzultace i přes telefon nebo videokonference. Není tak nutné chodit osobně do psychiatrické ordinace, ale lze se se svým lékařem spojit i na dálku,” popsal v relaci 13+ vedoucí ambulance Národního ústavu duševního zdraví. 

Nárůst počtu pacientů, kteří potřebují vyhledat psychiatrickou pomoc, ve své praxi zaznamenává i sám Jan Hanka: “Hlásí se nám více lidí s tím, že mají nově vzniklé psychické potíže. Zároveň také pozoruji u svých dlouhodobých pacientů, které dobře znám, že mají nové problémy, ke kterým by podle mého přesvědčení nedošlo, kdybychom zde neměli koronavirovou pandemii. Především ale stoupá riziko sebevražd. Souvisí to s tím, že jsme nuceni se přizpůsobit nové situaci, která je ve většině případů negativní. Jsme tak vystaveni takzvanému špatnému stresu, protože řešení této situace nemáme ve svých rukou. Tento stav následně vede k depresivním příznakům, se kterými se pojí pesimismus, beznaděj, pocit nezvládání a v nejhorším případě myšlenky na smrt,” objasnil psychiatr z Národního ústavu duševního zdraví Jan Hanka.

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C dur opus 11 (1790) - Adagio maestoso.Vivace assai; Autor: Vranický Pavel; Dirigent: Gregor Bohumil; Soubor: Dvořákův komorní orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět