Jak dlouhý má být nouzový stav? Diskuse poslanců v relaci 13+

Jak dlouhý má být nouzový stav? Diskuse poslanců v relaci 13+
19. listopadu 2020 13+ Autor: Filip Breindl

Je nutné prodloužit nouzový stav o 30 dní, abychom dosáhli rozhodujícího obratu v boji s epidemií koronaviru, jak dnes ve sněmovně prohlásil premiér Andrej Babiš? Na co se máme v tomto období připravit a jaké by měly být kroky vedení státu v nejbližší době? 

Se svým pohledem na tyto a další otázky vystoupili v relaci 13+ dva poslanci, zástupce vládní koalice i opozice, konkrétně Miloslav Janulík (ANO) a Marek Výborný (KDU-ČSL).

Podle Miloslava Janulíka je třicetidenní prodloužení nouzového stavu přiměřené. "To zvolňování epidemie je výrazně pomalejší, než bychom si přáli a představovali. Řídí se to nějakým logickým vývojem a pan ministr (zdravotnictví Jan) Blatný to krásně zdůvodnil, když řekl, že pokud to neuchopíme přiměřeně intenzivně a na přiměřenou dobu, přineseme si všichni nemoc," řekl poslanec vládního hnutí ANO. Marek Výborný reagoval, že nezpochybňuje ministrovu žádost a oceňuje, že s jeho nástupem do úřadu se výrazně posunula především komunikace ze strany vlády. "Nicméně ten jakýsi bianco šek, o který vláda žádá, považuji za zbytečně dlouhý. Poslední dobou sněmovna zasedá každý týden a není důvod, abychom se za 14 dní nesešli a opět s vládou jednali. Je to i naše povinnost, protože máme vůči vládě kontrolní pravomoc," uvedl Marek Výborný s tím, že za vhodné pokládá prodloužení nouzového stavu o dva týdny. "Já to vnímám trochu jako plýtvání časem a energií, které občanům mnoho nepřinese," poukázal Janulík na množství nynějších sněmovních schůzí. "Já jsem byl rád za to, jak ministr Blatný reagoval na dotazy, které zaznívají od poslanců různých stran. To, že věcně reaguje na podněty, není plýtváním času. To je parlamentní debata a v tak závažné věci, jako je nouzový stav s omezením různých svobod občanů České republiky, to nemůžeme odbýt nějakým bianco šekem s tím, že necháme vládu, aby si dělala v rámci krizového zákona cokoli a nás to nebude zajímat, abychom neplýtvali časem," reagoval Marek Výborný.

Miloslav Janulík varoval před vytvářením nálady zásadního zlepšení epidemické situace. "To, že je to jeden, dva dny trošičku lepší, neznamená, že budou bouchat zátky a všechno bude výborné.  Určité tendence existují, ale nejsou nijak obrovské ani fantasticky silné. Počkejme si za dva týdny bude tento trend potvrzen. Pokud ano, budu rozhodně optimističtější, než jsem dnes," prohlásil poslanec ANO. S opatrným přístupem souhlasí i Marek Výborný, podle něhož lze současný vývoj připsat především disciplinovanému chování většiny občanů. Zodpovědný přístup je podle něj nutné zachovat. Za vhodné vodítko pro další postup oba hosté debaty pokládají tabulku rizikového skóre a z něj vyplývajících opatření, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. Zákonodárce KDU-ČSL by přivítal úpravu některých omezení, která pokládá za nelogická - týkají se například uzavření maloobchodu. "I počty osob při bohoslužbách jsou, jak mi to přijde, v té tabulce lidově řečeno nasekané velmi od boku a smysl nedávají. Například v tom druhém stupni by mohl být v kostele koncert až pro 500 návštěvníků a na bohoslužbu by mohlo být nanejvýš 50 osob. Tomu opravdu nerozumím," zmínil Marek Výborný s tím, že věří v nápravu, kterou ve sněmovně avizoval ministr Blatný. "Nejsme neomylní a něco, co v jistý okamžik určitý smysl dává, se po čase ukáže, že to úplně logiku nemá. Je to věc určité korekce a debaty, které ostatně denodenně probíhají," souhlasí s úpravami Miloslav Janulík, který pokládá za důležitá doporučení odborníků.

A jak oba poslanci odhadují konečné rozhodnutí sněmovny o prodloužení nouzového stavu? "Politicky se nedá odhadovat vůbec nic. Jestliže nás opozice donutí udělat za den šest nebo sedm poslaneckých schůzí, nelze nic odhadnout. Pokud ale zvítězí zdravý rozum, a v to věřím, bude to do těch Vánoc," říká Miloslav Janulík. "Obávám se, že pokles té křivky nebude tak dramatický a nevyhneme se tomu. Jsem ale přesvědčen, že sněmovna by měla postupovat fázově. Doufám, že prodloužíme nouzový stav o 14 dnů a pak se k té debatě vrátíme. Bude-li třeba a ze strany vlády zazní jasné argumenty, nebudeme bránit dalšímu prodloužení," uvedl Marek Výborný.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony