J. Žuffa: Papežova návštěva může slovenské církvi pomoci opustit obranné pozice

J. Žuffa: Papežova návštěva může slovenské církvi pomoci opustit obranné pozice

Pořad v souvislostech


Papež František na Slovensku; beatifikace polských osobností
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


13+

O zjednodušení volební procedury, o předvolební situaci v Německu

O předvolebních spotech ve veřejnoprávních médiích a kontrole střetu zájmů pro zisk evr. dotací
Audioarchiv
13. září 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Jak rezonuje styl papeže Františka a jeho pastorační priority mezi katolíky na Slovensku? V souvislosti s aktuální papežskou návštěvou v sousední zemi jsme se v relaci 13+ ptali Jozefa Žuffy, pastorálního teologa z Trnavské univerzity.

"Nálada je pozitivní a věřím, že téměř všichni se radují z toho, že papež František přijel. Když ale začneme porovnávat emoce, které tu byly při Janu Pavlu II. a dnes, vidíme rozdíl hlavně v tom, že slovenský mainstreamový katolicismus ne zcela chápe výzvy papeže Františka," vyjádřil Jozef Žuffa s tím, že Jan Pavel II., který naposledy navštívil Slovensko v roce 2003, s místními věřícími souzněl společně prožitou komunistickou totalitou a sousedskou náklonností; František do debaty přináší témata reformy církevní struktury, hrozby klerikalismu, odchod na periferie. "Tato témata mohou být pro slovenského věřícího člověka, mainstreamového katolíka nepochopitelnější než témata, která přinášel Jan Pavel II.," glosoval to docent Žuffa.

Dodal, že ve slovenské církvi lze pozorovat mezi kněžími i věřícími nárůst určité opozice vůči papeži Františkovi, nejde ale podle něj o většinový proud. "Jádro víry v našem regionu je postaveno na obranném mechanismu. Víra nás má vést k tomu, abychom ustáli své hodnoty vůči světu. To pak má za důsledek, že pokud se chceme chránit před otevřením se vůči světu, lehce se může stát, a v mnoha konkrétních kázáních, článcích a dalších projevech kněží i věřících lidí se to stává, že svět vnímají jako nepřítele, vůči němuž je třeba zaujmout jasné pozice a bojovat s ním," popsal Jozef Žuffa, který to pokládá za určité dědictví komunistické totality, jež se k církvi chovala nepřátelsky.

Papež podle trnavského teologa může svým nekonfrontačním stylem přispět k tomu, aby slovenská církev neměla obavy z otevřenějšího stylu. Papež to podle Jozefa Žuffy vyjádřil v bratislavské katedrále sv. Martina, když přítomné biskupy, kněze a řeholníky vyzval, aby vychovávali ke svobodě a tvořivosti, ne k rigidní religiozitě. "Osobně se mi to jeví jako velmi důležitá příležitost pro slovenské katolické prostředí. Není cestou barikádovat se vůči světu v obranných pozicích, ale právě tvořivě hledat způsoby, jak být partnery pro současnou kulturu a sekulární společnost," řekl teolog s tím, že papežova přítomnost "může dodat odvahu lidem, kteří se nedovedou najít v tom katolickém mainstreamu a ztotožnit se s konzervativně-obrannou pozicí katolické církve, ale zatím se nedokázali opřít o jiný myšlenkový styl. Ve vnitrocírkevní diskusi zatím nemáme velkou kulturu a tohle může být impuls, který dokáže posunout mnoho témat dál," uzavřel Jozef Žuffa.

Záznam celého rozhovoru najdete v audioarchivu v záznamu dnešní relace 13+.

NyníPísně
Píseň: S Polárkou (1991); Interpret: Vepřek Karel; Album: Vepřek Karel: Písně ze dna křídového moře
08:00Na sobotní frekvenci...
09:00Pozvánky a písničky
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně
10:30Vonička pro milovníky...
11:00Barvínek

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony