J. Szántó: Izrael má letité zkušenosti, mohl by pomoci k míru. Podstatné je ukončit utrpení lidí

Pořad v souvislostech
Izrael jako prostředník mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem; krize tuzemských potravinových bank
Budeme vysílat
Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme
Strašák jménem preeklampsie
Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové
Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
Cesta premiérů Česka, Polska a Slovinska do Kyjeva, intervence izraelského premiéra Naftaliho Bennetta, který se zatím jako jediný státník od počátku invaze setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, či vliv Turecka na obě válčící země ukazují na snahy světa zprostředkovat příměří mezi Ukrajinou a Ruskou federací, která 24. února podnikla útok na svého západního souseda. V 13+ hovořila Anežka Jakubcová se zahraničním redaktorem a válečným zpravodajem České televize Jakubem Szántó.
„Je to něco naprosto nevídaného, aby lídři zemí mířili do oblasti probíhajícího válečného konfliktu, dokonce do aktuálně ostřelovaného hlavního města. Dovolím si vystoupit ze svého novinářské role a řeknu, že je to pro mě jako občana České republiky zdrojem nesmírné pýchy a hrdosti,“ poznamenal Szántó na adresu premiérů cestujících do Kyjeva. Dodal, že se jedná o důležité gesto podpory směrem k Ukrajincům. „Bojují za integritu, nezávislost a svobodu své vlastní země, což je velice důležitou motivací. Navzdory příšerným věcem, které se dějí na válečných frontách, tak si Ukrajinci udržují velice vysokou morálku,“ podotkl novinář.
Jako prostředníci mírových jednání mezi napadenou Ukrajinou a útočící Ruskou federací se v minulosti nabídli třeba papež František nebo běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Tuto diplomatickou roli nyní zastává Izrael, zastoupený premiérem Naftalim Bennettem, který včera jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (podle agentury Reuters o snaze uzavřít příměří a o izraelské humanitární pomoci pro Ukrajinu), v kontaktu je i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. "Izrael je vlastně jedinou funkční demokracií na Blízkém východě (...) a také je to stát, který se snaží být garantem a ochráncem bezpečnosti celé židovské diaspory, tj. jak dvousettisícové ukrajinské, tak minimálně stejně velké ruské," přibližuje Jakub Szántó jeden z důvodů, proč by Izrael mohl sloužit jako most mezi znepřátelenými zeměmi. „Jako určitého garanta ho to ale dostává do složité situace, protože má určitou odpovědnost vůči oběma vládám."
Jako další vklad Szántó vnímá letité izraelské kontakty k oběma státům. Zároveň upozorňuje na lživou propagandu, která vedení Ukrajiny označuje jako nacistické, přičemž sám prezident Zelenskyj je židovského původu a jeho pradědeček byl jediný, kdo z celé rodiny přežil holokaust. „Dalším napojením na diasporu je kolem milionu tzv. ruských či ukrajinských Židů, tj. obyvatel, pocházejících z míst, kde dochází ke konfliktu. A v neposlední řadě se Izrael od roku 2014, kdy došlo k prvním sankcím na Rusko, stal útočištěm oligarchů," doplnil Szántó a vyjádřil naději, že Izrael má s vyjednáváním letité zkušenosti a mohl by přispět k příměří. „Nejpodstatnější u každé války je ukončit utrpení obyčejných lidí. Zda už se to podaří díky veřejným či neveřejným kanálům té nebo oné země, je vlastně jedno, podstatné je, aby na ukrajinská města přestaly létat ruské rakety."
Celý rozhovor, který se věnuje i dalším motivům této izraelské role ve vyjednávání, je k dispozici v audioarchivu Proglasu nebo podcastových aplikacích.