J. Plašil: Úspěchu tenistek pomáhá rodičovská obětavost, cesta do špičky je různá

J. Plašil: Úspěchu tenistek pomáhá rodičovská obětavost, cesta do špičky je různá

Pořad v souvislostech


Zvyšování úrokových sazeb, kondice českého (ženského) tenisu a osobnost Petra Voka z Rožmberka
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
5. listopadu 2021 13+ Autor: Filip Breindl

I když se českým tenistkám nepodařilo postoupit do semifinále pražského turnaje o pohár Billie Jean Kingové, bývalý Fed Cup, který Česko v minulé dekádě šestkrát získalo, lze hovořit o ženském tenisu jako o jednom z nejúspěšnějších sportovních odvětví u nás. Dokládá to například postavení sedmi tenistek v první padesátce světového žebříčku a úspěchy našich hráček na grandslamových turnajích i letošní olympiádě. Tématu jsme se věnovali s Jaroslavem Plašilem, redaktorem Českého rozhlasu Radiožurnál Sport.

"Myslím, že je tu taková rodičovská tradice, že se to předává. Obětavost rodičů rozhodně hraje zásadní roli, a když je to podpořeno systémem, že talentované děti si berou tenisová centra, je z toho tak úspěšná éra," říká sportovní redaktor, podle něhož v případě mužského tenisu hraje roli jak větší konkurence mezi špičkovými hráči i širokou základnou, tak větší zájem chlapců o kolektivní hry jako fotbal a hokej.

Dodal, že cesty jednotlivých českých tenistek mezi světovou elitu byly a jsou velmi rozdílné, jak ukazuje například zatím neúspěšné úsilí Karolíny Plíškové – dle Jaroslava Plašila "absolutní profesionálky, pokud jde o přístup k tenisu a tréninkový režim" – o titul z grandslamového turnaje ve srovnání s dvojnásobným wimbledonským triumfem Petry Kvitové a letošním překvapivým vítězstvím Barbory Krejčíkové na grandslamovém turnaji v Paříži v dvouhře i čtyřhře. Krejčíková vystoupila na světovém žebříčku na třetí místo, momentálně nejvýše z českých hráček. Špičková deblistka na poháru Billie Jean Kingové do čtyřher nezasáhla také proto, že navazovaly na její utkání v dvouhře, která s německou i švýcarskou soupeřkou prohrála. "Ta nálož na ni byla velká. Tím, jak vylétla nahoru, neměla takovou zkušenost, neprošla si fedcupovými zápasy, a teď narazila na nejsilnější hráčky soupeře. V tuto fázi sezóny toho na ni bylo hodně," říká Jaroslav Plašil s připomínkou, že Krejčíková má za sebou značné zápasové vytížení.

Celý rozhovor uslyšíte v prostřední části páteční relace 13+, záznam je v audioarchivu.