J. Ovčáček: Komunikujeme úsporně, ale veřejnost důležité informace o prezidentově zdraví má

J. Ovčáček: Komunikujeme úsporně, ale veřejnost důležité informace o prezidentově zdraví má

Pořad v souvislostech


Jednání o vládě, informovanost o zdraví prezidenta republiky, sbírka Bílá pastelka
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
11. října 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Prezident Miloš Zeman je ve stabilizovaném stavu, v Ústřední vojenské nemocnici v Praze má špičkovou péči a docházejí za ním rodinní příslušníci i nejbližší spolupracovníci, řekl v relaci 13+ mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Dodal, že délka hospitalizace je v kompetenci lékařů. Kriticky se k informování o prezidentově zdravotním stavu vyjádřil Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, bývalý poslanec.

"Nejde o informaci příliš intimního typu, to ani nikdo nepožaduje. Požadují se základní informace, které by zněly velmi korektně, nedotýkaly by se jádra ochrany soukromí, nějakého snižování důstojnosti. Týkaly by se jen lékařsko-odborného popisu schopnosti prezidenta vykonávat svou funkci," řekl Oldřich Kužílek, podle něhož postup prezidentské kanceláře vytváří nedůvěru. Dodal, že vydání podobné zprávy nebrání ani ustanovení na ochranu osobních údajů (GDPR). "Prezidentská kancelář je orgánem, který absolutně porušuje práva na informace, doslova podupává ústavní práva, vysmívá se tomu, a tohle je důsledek. Není to novinka, takto to kancelář dělá a podle mého soudu je to na hraně trestné činnosti," domnívá se Oldřich Kužílek. 

"Panu prezidentovi hospitalizace nebrání ve výkonu ústavních pravomocí," uvedl Jiří Ovčáček s tím, že činnost prezidenta po volbách do poslanecké sněmovny souvisí zejména s jmenováním nové vlády a přijetí demise původního kabinetu po ustavující schůzi nových poslanců (tu prezident podle Ústavy svolává). K tomu, zda prezident povede obvyklé konzultace předcházející jmenování vlády, se mluvčí nechtěl vyjádřit. "Pro mne osobně teď jakékoli politické věci jdou absolutně stranou, protože je důležité, aby se pan prezident uzdravil, aby pod dohledem lékařů, prostřednictvím léčby získal síly pro svou další činnost. Tomu podřizuji svou činnost. Komunikace probíhá úspornější formou, kterou pokládám v tuto chvíli za vhodnější," sdělil mluvčí. Podle něj prezidentská kancelář poskytuje dostačující informace tak, jak se vyvíjejí v průběhu času. "Snažíme se veřejnost informovat komfortně, kontinuálně, ale úsporně. Důležité informace vždy veřejnost dostává. Přece nemohu ovlivnit to, když uveřejníme, že pan prezident souhlasil s hospitalizací a že hospitalizace je plánovaná, že tomu někdo nevěří a na základě toho zpochybňuje práci Kanceláře prezidenta republiky," dodal Jiří Ovčáček.

Celý rozhovor s Jiřím Ovčáčkem a Oldřichem Kužílkem najdete v záznamu relace 13+ v audioarchivu Radia Proglas a v podcastových aplikacích.