J. Hamza: Český biatlon prochází generační změnou, medailové ambice má

J. Hamza: Český biatlon prochází generační změnou, medailové ambice má

Pořad v souvislostech


Komplikace při ustavení nové vlády; start biatlonové sezóny
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
26. listopadu 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Před zahájením biatlonové sezóny, která odstartuje zítřejšími vytrvalostními závody Světového poháru ve švédském Östersundu a má před sebou zimní olympijské hry v Pekingu, jsme v 13+ hovořili s prezidentem Českého svazu biatlonu Jiřím Hamzou.

"Určitě bychom se chtěli posunout směrem výš. Samozřejmě procházíme generační obměnou, ale Markéta Davidová si určitě myslí na minimálně prvních osm míst ve Světovém poháru, ne-li výš, a myslím, že to jsou oprávněné ambice. Generační obměnou procházíme i v mužské kategorii, ale máme Michala Krčmáře a k němu přibudou čtyři z osmi medalistů z juniorských mistrovství světa, které máme za poslední tři roky, takže ta perspektiva je veliká," řekl Hamza s tím, že tato generace směřuje spíše k roku 2024, kdy bude mistrovství světa v biatlonu opět v Česku, v Novém Městě na Moravě. Skutečnost, že přechod úspěšných juniorů mezi dospělé nepřináší tak rychlé výsledky jako v případě mladých závodníků z Norska či Francie, podle něj částečně souvisí s celkově nižší biatlonovou základnou a dalšími faktory, jako jsou podmínky pro trénink na sněhu.

Podle Jiřího Hamzy se podařilo z rostoucího zájmu veřejnosti o biatlon během úspěšných let spojených s Gabrielou Soukalovou, Veronikou Vítkovou či Ondřejem Moravcem vytěžit zlepšení podmínek pro toto sportovní odvětví v Česku. "Myslím, že podmínky jsou nesrovnatelné oproti tomu, co bylo dřív. Biatlon je složitý sport na infrastrukturu, kterou se snažíme dodělávat a myslím, že se nám to daří. Perspektiva je z mého pohledu velká. Biatlon se zakotvil v České republice pevně, z hlediska sledovanosti si rozhodně stěžovat nemůžeme. V žádném případě nespíme na vavřínech, ale ve sportu je to tak, že jednou je nahoře, jednou dole a nemůžeme si myslet, že malá země bez sněhu, jako je Česká republika, bude pořád ve světové top trojce," uvažuje prezident biatlonového svazu. Dodal, že věří v medailový zisk na olympijských hrách: "Myslím, že smíšená štafeta, Markéta Davidová a Michal Krčmář určitě mají medailové ambice na olympiádě. Uvidíme, jak se to povede, protože samozřejmě musíme respektovat konkurenci. Ale na vrcholy sezóny jsme se vždycky uměli připravit a vždycky nějaká medaile byla, věřím, že bude i tentokrát," řekl Jiří Hamza.

Co o formě českých závodníků prozradily přípravné závody v Norsku? A podařilo se světovému biatlonu vypořádat s dopingovými a korupčnímu problémy spojenými s minulým vedením Mezinárodní biatlonové unie (IBU)? Poslouchejte celý rozhovor s Jiřím Hamzou v druhé části páteční relace 13+. Záznam najdete v audioarchivu a podcastových aplikacích.