J. Farský: Šaráda, která ohrožuje prezidentovo zdraví, Zeman by se měl sejít s Fialou

J. Farský: Šaráda, která ohrožuje prezidentovo zdraví, Zeman by se měl sejít s Fialou

Pořad v souvislostech


Povolební politická situace, ceny za elektřinu a plyn po krachu Bohemia Energy
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
15. října 2021 13+ Autor: Filip Breindl

O aktuálním dění na tuzemské politické scéně jsme v relaci 13+ hovořili s prvním místopředsedou hnutí STAN Janem Farským. Věnovali jsme se situaci kolem informací o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana i konzultacím o sestavení vlády.

"Ta situace je hlavně lidsky nešťastná, protože tady pana prezidenta evidentně jeho okolí zneužívá ke svým mocenským hrátkám a vůbec nehledí na jeho zdravotní stav, který nemůže být dobrý, jestliže leží na jednotce intenzivní péče," řekl Jan Farský, podle něhož byla návštěva předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici zbytečná. "Vůbec nevím, co měla znamenat tato šaráda, která ohrožuje zdraví a možná i život pana prezidenta," dodal první místopředseda hnutí Starostů a nezávislých s poukazem na okolnosti návštěvy, která se uskutečnila bez svolení zdravotníků. "Jestli se má pan prezident s někým sejít, pak s tím, koho pověří sestavením vlády. Už je to několik cenných dní od voleb, kdy víme, kdo má bezpečnou většinu v poslanecké sněmovně. Nekonání pana prezidenta v této oblasti oddaluje vznik stabilní vlády a oddaluje naplnění vůle voličů," vyjádřil Jan Farský s tím, že smysl dává případné setkání s lídrem koalice Spolu Petrem Fialou (ODS) do ustavující schůze sněmovny 8. listopadu. V opačném případě by podle Farského měla sněmovna zvážit postup podle 66. článku Ústavy ČR, který zbavuje prezidenta jeho pravomocí, pokud ho obě komory parlamentu prohlásí neschopným výkonu funkce.

Jednání o sestavení vlády mezi koalicemi Spolu a PirSTAN podle Jana Farského pokračují zejména ve skupinách zaměřených na jednotlivé programové části; místopředseda Starostů nechtěl konkrétně komentovat vývoj debat o budoucím vedení poslanecké sněmovny. Prohlásil, že nerovnoměrné rozložení poslaneckých mandátů mezi Piráty a Starosty na základě preferenčních hlasů není překážkou ve společném povolebním postupu: "Dohodli jsme se předem, že jako koalice budeme fungovat ve sněmovně i při vyjednávání o vzniku vlády. My dohody držíme, i když by možná teď pro nás mohlo být výhodnější je nedržet. Základem starostovského chování je, že podaná ruka starosty platí. Dohodu ctíme a s našimi partnery, Piráty jsme stále v nejužší spolupráci, jednání a koordinaci všech kroků," uvedl Jan Farský.

Celý rozhovor z dnešního vydání 13+ najdete v audioarchivu a v podcastových aplikacích.