Influencer nejsem, ale Lipka vliv má. 13+ o enviromentální výchově s Hanou Korvasovou

Influencer nejsem, ale Lipka vliv má. 13+ o enviromentální výchově s Hanou Korvasovou
14. července 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Známe laureáty enviromentální Ceny Josefa Vavrouška, kterou každoročně uděluje Nadace Partnerství s cílem upozornit na konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Za výjimečný počin pro životní prostředí byl včera v Senátu oceněn rybář Stanislav Pernický v souvislosti s případem otrávené Bečvy. Tzv. "Eko zásek roku" pro lidi do 33 let porotci udělili biologovi Michaelu Mikátovi za angažmá v ochraně královéhradecké přírodní památky Na Plachtě. Cenu za dlouhodobý přínos dostala pedagožka Hana Korvasová, ředitelka školského vzdělávacího zařízení Lipka v Brně, která byla hostem středečního pořadu 13+.

"Mám obrovskou radost, že v souvislost s 30. narozeninami Lipky se nám tu začínají  objevovat naši odchovanci, členové kroužků nebo učitelé, kteří s námi dříve spolupracovali. Přejí nám a vykládají, co pro ně znamenáme a jak jsme jim ovlivnili život. Je to nádhera, protože si vybrali cestu, aby přírodě co nejmíň škodili. Začali se vzdělávat, začali tak žít," reagovala Korvasová na otázku, zda cítí, že má, nejen vzhledem k udělené ceně, vliv na druhé. Sama o sobě tímto způsobem podle svých slov nepřemýšlí, lidi ale formuje centrum Lipka, které spoluzaložila a řadu let vede. 

Za aktuálně rezonující témata v enviromentální výchově považuje Korvasová klimatickou změnu, ubývání biodiverzity, úrodné půdy, pitné vody apod. Zejména mladí lidé mají o otázky životního prostředí velký zájem a bývají aktivní, také školy se začínají enviromentálnímu vzdělávání věnovat, učitelé ale často neví jak na to. Právě tam vidí letošní laureátka Ceny Josefa Vavrouška prostor pro instituce, jako je zařízení Lipka, institut Veronica a další. Co by pomohlo systému? "Zdůraznila bych, že je teď moc potřeba, aby se toho chopili ředitelé a podporovali své učitele. Nabádali je, aby se tomu věnovali a chodili se vzdělávat. A mají-li to dělat ředitelé, musí to podporovat zřizovatelé škol," říká Hana Korvasová a v této souvislosti upozorňuje na příručku Ministerstva životního prostředí Klima se mění a co my?, která může pomoci zorientovat se v tématu, vysvětluje, dívá se do zahraničí a předkládá výzkumy.

Foto: Pixabay

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony