Imunolog Hořejší: Jedna nebo dvě očkovací dávky? To je Sofiina volba

Imunolog Hořejší: Očkování jednou dávku více lidí nebo dvěma méně, to je Sofiina volba

Pořad v souvislostech


O přerušeném očkování a výzvě ČCE k podpoře utlačovaných v Bělorusku
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme

Kandidatura Hany Lipovské za Volný blok do Poslanecké sněmovny

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

Politická krize v Tunisku
Audioarchiv
28. ledna 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Ministerstvo zdravotnictví ve středu doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace. Informaci, kterou médiím poskytla mluvčí ministerstva Barbora Peterová, později částečně dementoval ministr zdravotnictví Jan Blatný, když pro Českou televizi řekl, že nedostatek vakcín není tak velký, aby se přerušilo očkování a že ministerstvo jen upozorňuje na menší počet očkovacích termínů. Téma jsme se věnovali v pořadu 13+ s imunologem Václavem Hořejším z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

„Zdá se, že je nějaký problém na evropské úrovni a firmy, které původně slíbily dodávky určitých objemů vakcín, hlavně tedy AstraZeneca, svůj slib nedodržují. Na druhou stranu je pravda, že do dnešního dne nebyla v Evropské unii vakcína od společnosti AstraZeneca schválena,“ upozornil Hořejší hned v úvodu rozhovoru na rozměry celého problému nedostatku vakcín a dodal, že podle jeho informací by už zítra, tedy v pátek 29. ledna, ke schválení zmiňované vakcíny dojít mělo.

Aktuálně očkované vakcíny potřebují pro plnou účinnost podání dvou dávek, právě rozestupy mezi nimi jsou přitom stále diskutované. „Obecně  platí, že musí uplynout minimální časový úsek, typicky dva týdny, než se podá druhá dávka. Je otázka, zda je to optimální po dvou, třech či více týdnech. To se musí vyzkoušet experimentálně,“  řekl ve vysílání jeden z předních českých imunologů.

Jako Sofiinu volbu potom označil váhání mezi tím, zda proočkovat co nejvíc lidí jen první dávkou, nebo radši menší část populace očkovat řádně dvěma dávkami. Spíš si ale myslím, že je správné dávat dávky dvě,“ uzavřel nakonec svou polemiku Hořejší.

Jak moc chrání člověka i jen jediná očkovací dávka? A jak vážné je nebezpečí možného pozastavení očkování? Poslouchejte záznam pořadu 13+ z našeho audioarchivu a dozvíte se více.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony