Imunolog Hel: Ministr zdravotnictví musí s okamžitou platností odstoupit

Imunolog Hel: Ministr zdravotnictví musí s okamžitou platností odstoupit
5. února 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

V relaci 13+ jsme hovořili o aktuální situaci kolem šíření koronaviru. Našimi hosty byl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy Sníh, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na čtvrteční tiskové konferenci ministr Jan Blatný řekl, že opatření proti šíření covidu-19 přestala v Česku fungovat a jejich obcházení vede jen k jejich dalšímu prodlužování. V reakci na tyto výroky uvedl imunolog Zdeněk Hel, že ministerstvo zdravotnictví odmítá pomoc nabízenou iniciativou Sníh. Záměrem tohoto apolitického vědeckého uskupení je sbírat data, vstupovat do veřejné debaty nebo vyvracet dezinformace. “Současné vedení ministerstva jednoznačně ukázalo, že je vědecká fakta a vědecké analýzy nezajímají. Několikrát zopakovali, že si naše analýzy máme nechat na konferenci, kterou si můžeme uspořádat rok nebo dva poté, co bude všechno za námi.”

Podle slov Zdeňka Hela je v současné chvíli nejdůležitější co nejvíce nestranně a nepoliticky analyzovat fakta a na základě těchto výsledků poskytovat řešení. Podle Hela ale současná vláda tato řešení odmítá. “Největším problém je, že o tom, jak se v boji proti šíření koronaviru bude postupovat, rozhoduje úzká skupina okolo ministerstva zdravotnictví a úřadu hlavní hygieničky. Jde o skupinu promořovačů a popíračů. Samozřejmě že slovo promořovači sami niky nepoužijí, protože oni hovoří o hledání rovnováhy mezi zdravím občanů a fungující ekonomikou. Ale ve výsledku je jejich strategie promořovací. Takže vždy rozvolní opatření do maximální možné míry, aby dostali politické body, a nechávají tak infekci projít společností. Toto je ale špatně i z hlediska ekonomického, protože neexistuje zdravá ekonomika bez zdravé společnosti,” uvedl Zdeněk Hel a na závěr rozhovoru pro Radio Proglas řekl: “Po té, co jsem slyšel ministra zdravotnictví, jak zatvrzele odmítá převážet pacienty do sousední země, která nám velkoryse nabízí pomoc, jsem si zcela jistý, že ministr Blatný musí s okamžitou platností rezignovat. A s ním musejí také odstoupit všichni lidé kolem ministerstva zdravotnictví a úřadu hlavní hygieničky, kteří jsou zodpovědní za katastrofu, ve které se právě teď naše země nachází.”

O reakci na slova Zdeňka Hela jsme žádali ministerstvo zdravotnictví, které se odmítlo vyjádřit. Rozhovor relaci 13+ ale poskytl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Ptali jsme se ho, zda je na ministerstvu zdravotnictví vůle zavádět opatření založená na vědeckých faktech a analýzách. Ladislav Dušek však tuto problematiku odmítl komentovat slovy: “Náš ústav pod záštitou ministerstva zdravotnictví vybudoval informační systém. Ten hlídá všechny dimenze epidemie. Na základě toho jsme schopni sbírat data. Ta na denní bázi generujeme a předáváme dál, a to i ministerstvu zdravotnictví. Náš ústav ale není přítomen u příjímání proticovidových opatření. Proto tyto kroky nemohu komentovat.”

V závěru relace 13+ se k současnému stavu vyjádřil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten uvedl, že v době svého působení na ministerstvu zavedl pracovní skupiny, které byly otevřené expertům z příslušných vědeckých oborů. “Myslím, že je škoda, pokud ministerstvo nevyužívá pomoc, kterou mu iniciativa Sníh nabízí. Zároveň se ale ani nedomnívám, že by současná protikoronavirová opatření byla špatně nastavená. Důvodem, proč čísla nakažených neklesají, ale naopak mírně rostou, je britská mutace a také to, že někteří lidé opatření nedodržují. Všichni vidíme, co covid-19 dokáže a jak jsou přetížené nemocnice. Nikdo tak nemůže popírat, že covid neexistuje nebo není důvod se ho obávat,” sdělil Proglasu bývalý ministr zdravotnictví a současný poslanec Adam Vojtěch.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony