I. Pilip o rozpočtu: Vláda se těžko obejde bez zvýšení daní, škrty nesmějí zhoršit sociální situaci

I. Pilip o rozpočtu: Vláda se těžko obejde bez zvýšení daní, škrty nesmějí zhoršit sociální situaci

Pořad v souvislostech


O novém rozpočtu a biskup František V. Lobkowicz
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
18. února 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Poslanecká sněmovna začala projednávat vládní návrh rozpočtu na letošní rok. Před zákonodárci vystoupil prezident Miloš Zeman, který mimo jiné kritizoval, že nedošlo k rušení daňových výjimek, a vyzval k obnovení vyššího zdanění příjmů fyzických osob. Premiér Petr Fiala (ODS) návrh charakterizoval jako prorůstový a protiinflační. Hostem 13+ byl Ivan Pilip, ekonom a ministr financí z dvou vlád v 90. letech.

K vystoupení prezidenta ve sněmovně podotkl: "Oceňuji jeho fyzickou formu, že dokázal ve svém zdravotním stavu o tom půl hodiny mluvit, ale nějaká vážená připomínka, kterou by bylo smysluplné se skutečně zabývat, tam po mém soudu nezazněla. Jsou to takové bonmoty, které mnozí z nás znají přes dvacet let. Myslím si, že vážnější je, aby došlo k seriózní diskusi v rovině mezi vládou a opozicí," řekl Ivan Pilip, který pokládá za nutné rozebrat příčiny stavu veřejných financí a rozlišit, co souvisí s rozpočtovou nekázní minulé vlády Andreje Babiše, a co s dopadem pandemie na ekonomiku. "Ta situace byla zcela mimořádná a jistě byla řada objektivních důvodů, proč byl deficit tak vysoký, byť si myslím, že nemusel být tak vysoký," poznamenal k tomu bývalý ministr financí. Dodal, že návaznost na minulou vládu je tak výrazná i proto, že kabinet Petra Fialy začal fungovat až v závěru loňského roku. Část současných vládních stran včetně ODS loni podpořila zrušení superhrubé mzdy, což mělo následky pro příjmovou část státního rozpočtu, připomněl Ivan Pilip.

Současná vláda si podle něj uvědomuje politická rizika, pokud by následovala vzorec Topolánkovy vlády a její reakce na hospodářskou krizi po roce 2008. "Ty razantní škrty mohly být opodstatněny makroekonomicky, ale znamenaly velké zásahy do sociální situace lidí a potom otevřely cestu úplně jiným silám, aby se dostaly k moci. Na to musí být vláda velmi opatrná," uvedl Pilip, který poukázal na skutečnost, že razantnější změna nastavení státních výdajů vyžaduje změnu zákonů. Pozice vlády, která chce zpomalit zadlužování, zachovat sociální citlivost a zároveň nezvyšovat příjmovou stránku rozpočtu zvýšením daní nebo zrušením daňových výjimek, je podle něj dlouhodobě obtížně udržitelná. "Dosáhnout všechny tyto cíle naráz bude podle mě velmi obtížné, ne-li nemožné," uvedl bývalý ministr, podle něhož pak vláda bude nucena sáhnout k zvyšování daní. "Pokud by nedošlo k velmi razantnímu růstu, bylo by vhodné změny na příjmové stránce důkladně zvážit. Obávám se, že i když růst by mohl být letos dobrý, nebude to stačit na to, aby ten růst sám o sobě dokázal zásadně napomoci stabilizaci veřejných financí," uzavřel Ivan Pilip.

Záznam celého rozhovoru najdete v audioarchivu a v podcastových aplikacích.