Horálek z ČT: Poutí Ad limina silně rezonuje téma synodality

Horálek z ČT: Poutí Ad limina silně rezonuje téma synodality

Pořad v souvislostech


Ad limina, nové vedení Poslanecké sněmovny a odkaz Mira Žbirky
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
11. listopadu 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Tento týden probíhá návštěva českých a moravských biskupů ve Vatikánu, tzv. Ad limina apostolorum. Tu má jednou za pět let vykonat každý katolický biskup. Zahrnuje pouť k hrobům svatých Petra a Pavla, ale také setkání s papežem, kterému biskup předá zprávu o stavu své diecéze, či dalších vatikánských úřadů a kongregací. Přímo ve Vatikánu návštěvu sleduje dramaturg náboženské tvorby České televize Martin Horálek, který byl dnes hostem 13+.

Podle Horálka je pouť Ad limina věcí jak formální, tak může mít i reálný dopad: „Jde o jakési upevnění sounáležitosti církve místní s tou univerzální. Proto ostatně přijíždějí biskupové do Říma, aby se zde pomodlili u hrobů apoštolů. Je to i příležitost, kdy si mají biskupové, to znamená i ti, kteří pracují zde v Římě, navzájem vyměnit své zkušenosti. Aby informace proudily na obě strany. Je celá řada věcí, která se může sdělit písemnou formou či diplomatickými nótami, ale bezprostřední setkání mezi čtyřma očima máloco nahradí,“ zhodnotil.

Přiznal také, že přímo od zúčastněných českých a moravských biskupů má mnohdy jen kusé informace, přesto vysvítá, že silným motivem jejich návštěv a jednání v Římě je synodalita. „To je zřejmě téma, které zde silně rezonuje. I papež na dnešním setkání prý znovu biskupům připomněl, že nechce, aby vznikl další dokument, který skončí v knihovnách teologických fakult, ale aby v církvi probíhal životodárný dialog,“ uvedl Horálek. Dnes dopoledne se totiž tuzemští biskupové s Františkem setkali v soukromé audienci, která trvala podle Horálka nezvykle dlouho, zhruba dvě hodiny. „Z toho, co řekl předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner, bylo toto setkání velmi neformální. Papež hned na začátku řekl, že se odloží všechny oficiální projevy a půjde se rovnou k věci. Takže těch témat, o nichž se diskutovalo, byla celá řada,“ uvedl.

Během audience předali biskupové papeži také dva dary – křišťálový relikviář z českého skla s ostatky sv. Zdislavy a šek na 50 tisíc eur pro potřebné vložený do desek s brokátem, který zhotovila textilní firma z Rýmařova. „Jejich obsahem byly i obrázky od dětí z hematoonkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice. Tady František opět projevil, co je mu tak vlastní, a to je blízkost a lidskost vůči lidem ve svízelných životních situacích. Plzeňského biskupa Tomáše Holuba vyzval, ať použije svůj mobilní telefon a okamžitě pro tyto dětské pacienty nahrál osobní pozdrav. Jsem přesvědčen, že jak jim, tak jejich rodičům to v jejich těžké situaci může aspoň na chvilku vykouzlit úsměv na rtech,“ shrnul Martin Horálek.

Řeší se tento týden v Římě také personální otázky včetně obsazení pražského arcibiskupství? S kým dalším kromě papeže se biskupové setkali? Dozvíte se v celém rozhovoru s náboženským dramaturgem Martinem Horálkem z České televize, který najdete v audioarchivu.