Historik o kardinálu Wyszynském: Představuje kombinaci ochoty ke kompromisu a neústupnosti

Historik o kardinálu Wyszynském: Představuje kombinaci ochoty ke kompromisu a neústupnosti

Pořad v souvislostech


Papež František na Slovensku; beatifikace polských osobností
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


13+

O zjednodušení volební procedury, o předvolební situaci v Německu

O předvolebních spotech ve veřejnoprávních médiích a kontrole střetu zájmů pro zisk evr. dotací
Audioarchiv
13. září 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem pondělního pořadu 13+ byl historik Rudolf Vévoda. Hovořili jsme s ním o blahořečení kardinála Stefana Wyszynského a řeholnice Elzbiety Rozy Czacké, které se událo včera ve Varšavě.

Ve vysílání Proglasu historik vévoda poukázal na skutečnost, že obě dvě osobnosti si byly poměrně blízké: “Blízko k sobě neměli jen spirituálně, ale také spolu úzce spolupracovali. Jde především o období posledních čtyřiceti let života sestry Rozy Czacké, která od roku 1921 působila nedaleko Varšavy. Tyto dvě osobnosti ale také určité okolnosti odlišují. Například pocházeli z odlišného prostředí. Roza Czacká byla hraběnka a mezi její předky patřili představitelé nejvýznamějších šlechtických rodů. Naopak kardinál Wyszynský pocházel z rolnické rodiny. Tento odlišný společenský původ jim ale nebránil v plodné spolupráci.”

Kardinála Wyszynského potom Rudolf Vévoda označil za člena generace velkých primasů 20. století, do které řadí i českého kardinála Berana. “Ve vztahu ke státní moci byl ale Wyszynského postoj flexibilnější. Označil bych to za kombinaci ochoty ke kompromisu a neústupnosti. Z jeho pastýřských listů vidíme, že z některých věcí nikdy neslevil. Přesto v roce 1950 podepsal dohodu s komunistickou vládou. Internace kardinála Wyszynského ovšem ukazuje, že komunisté v 50. letech byli ochotni zajít hodně daleko,” objasnil okolnosti ze života kardinála Wyszynského v pořadu 13+ historik Rudolf Vévoda. Celý rozhovor je možné si poslechnout v audio archívu Radia Proglas.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony