Hejtman Jan Grolich: Vždy musíme být o krok dva napřed

Hejtman Jan Grolich: Vždy musíme být o krok, dva napřed

Pořad v souvislostech


Krajská koordinace pomoci uprchlíkům, nový rektor Mendelovy univerzity v Brně
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
17. března 2022 13+ Autor: Daniel Blažke

Kolem 180 tisíc víz už udělilo ukrajinským utečencům ministerstvo vnitra.  Nejvíce lidí na útěku je podle statistik ministerstva v Praze, jde o více než 43 tisíc lidí. Na druhém místě je Středočeský kraj s 25 tisíci a následuje Jihomoravský kraj s 16 tisíci uprchlíky. O zvládání humanitární pomoci hovořil na Proglasu v pořadu 13+ hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). 

"Těžko se dá říct, že dochází kapacity ubytování. Vždycky říkám, že musíme být o krok dva napřed před tou vlnou lidí z Ukrajiny. Musíme už sice jít do nějakého horšího komfortu, ale tu kapacitu zatím vždycky budeme mít. Máme jak tu kapacitu v normálních penzionech a internátech za cenu, kterou stanovil stát, tak připravujeme a máme už k dispozici kapacitu v tělocvičnách." řekl Grolich.  

Počítá se i s přerozdělováním lidí mezi kraji, které už nápor hůře zvládají, a kraji, které ještě mohou nabídnout místo. Jaký v tomto ohledu plán do budoucna? "Řekl bych, že to není ani tak o státu, jako o spolupráci mezi kraji. Situace je taková, že my jsme například ubytovali více lidí než v Praze, ale Praha už před časem oznámila, že má vyčerpané všechny kapacity a žádá ostatní kraje o spolupráci. Na jižní Moravě jsme na tom tak, že přestože jsme ubytovali nejvíce ze všech krajů, tak ostatní kraje nežádáme o pomoc, protože v nějakém časovém odstupu možná týdnu dvou na tom budou stejně."

Celý pořad si můžete poslechnout v audioarchivu