Hana Hegerová rozdávala pokoj, důstojnost vyzařovala i před majorem Zemanem

Hana Hegerová rozdávala pokoj, důstojnost vyzařovala i před majorem Zemanem
23. března 2021 13+, Náš názor Autor: Filip Breindl

Jsou lidé razící doktrínu, že umělec má rozdávat širokým masám radost, pod čímž si často představují upocenou zábavu. Hana Hegerová z této kategorie nebyla, ačkoli své posluchače naplňovala i radostí, ale ještě spíše jakýmsi pokojem, nadhledem, nostalgií, vědomím elegance v jinak silně neelegantních časech. Proto se část této atmosféry rozhostila veřejným prostorem po oznámení skonu nezapomenutelné paní Hany.

Levandulová, Vana plná fialek, Čerešne - o tom nemusíme vůbec mluvit, krásné hudební a textařské počiny, kterým vdechla jakousi přidanou hodnotu, těžko popsatelnou, ale založenou na její jedinečné interpretaci a celkovém výrazu. Tyto dary Hany Hegerové se ostatně projevily i v tak nepravděpodobné situaci, jakou byla epizodní role v seriálu Třicet případů majora Zemana. Zpěvačka Arnoštka, kterou ztvárnila, zřejmě podle tvůrců měla podtrhnout dekadenci odcházejícího společenského řádu v plyšových kulisách vinárny Pannonia, rejdišti různých deklasovaných živlů. Jakkoli Hegerová nejspíš přesně naplnila režisérovy pokyny a přehrávala, kde měla přehrávat, nad zvýrazněnou šmírou a ubohostí nakukuje nečekaná důstojnost, která do poněkud ubohého světla postaví spíše křečovitý humor zasahujících příslušníků.

Ve zmíněném dílku byla "šedou pavučinou, která dala někomu po telefonu echo", jak vyjádřil strážmistr Stejskal v podání nedávno zesnulého Ladislava Mrkvičky; nestane se vůbec nic, když tato profesní epizoda Hany Hegerové upadne v zapomnění. Na rozdíl od výše uvedených písní a atmosféry pokoje a tichého smutku s nepatrným pousmáním, která se rozhostila teď, když jsme se dozvěděli o jejím odchodu. Snad se dotkne i těch, kteří mají talent podobné chvíle pokazit něčím přízemním.

R.I.P.

Filip Breindl

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony