H. Pohořalá o synodě: Je to běh na dlouhou trať

H. Pohořalá o synodě: Je to běh na dlouhou trať

Pořad v souvislostech


Dění ve veřejnoprávních médiích, synodální proces
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Školy v omikronové vlně a vesmírný teleskop Jamese Webba

Rusko-ukrajinský konflikt, Současná situace v české dopravě

Debata k novele zákona o střetu zájmů, úmrtí Eduarda Marka
Audioarchiv
16. prosince 2021 13+, Synoda a synodalita Autor: Jana Kuklová

Hostem čtvrtečního 13+ byla členka národního synodálního týmu Hana Pohořalá. Hovořili jsme s ní o právě probíhající synodě, kterou zahájil papež František.

Sekretariát synodálního procesu zahájeného papežem Františkem rozhodl, že skupinky diskutující ve farnostech nad jednotlivými tématy se mohou scházet v prodloužených termínech. Posouvá se proto i datum odeslání národních syntéz, a to z konce dubna na polovinu srpna. 

Hana Pohořalá ve vysílání Proglasu  objasnila, jaký má význam pro církev a věřící současný synodální proces: “Je to běh na dlouhou trať. Synodalitu nyní poznáváme a učíme se ji. Hovoříme o tom, jestli v církvi skutečně jdeme společně a jestli jsme společenstvím, na kterém má každý svoji účast. A mluvíme také o tom, jestli jsme opravdu misijní církví, což je hlavní povolání církve.”

Hana Pohořalá v pořadu 13+ taky vyzvala posluchače, aby se do probíhající synody zapojili. Dodala k tomu: “Pokud například při diskuzi ve farní skupince zjistíme, že jsou rozbité vztahy mezi farníky a knězem nebo mezi námi věřícími, hned můžeme začít pracovat na uzdravování. A právě toto je to největší poslání tohoto synodálního procesu.”

Celý rozhovor s členkou národního synodálního týmu si lze poslechnout v audioarchívu Radia Proglas.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony