H. Pohořalá o synodě: Je to běh na dlouhou trať

H. Pohořalá o synodě: Je to běh na dlouhou trať

Pořad v souvislostech


Dění ve veřejnoprávních médiích, synodální proces
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv
16. prosince 2021 13+, Synoda a synodalita Autor: Jana Kuklová

Hostem čtvrtečního 13+ byla členka národního synodálního týmu Hana Pohořalá. Hovořili jsme s ní o právě probíhající synodě, kterou zahájil papež František.

Sekretariát synodálního procesu zahájeného papežem Františkem rozhodl, že skupinky diskutující ve farnostech nad jednotlivými tématy se mohou scházet v prodloužených termínech. Posouvá se proto i datum odeslání národních syntéz, a to z konce dubna na polovinu srpna. 

Hana Pohořalá ve vysílání Proglasu  objasnila, jaký má význam pro církev a věřící současný synodální proces: “Je to běh na dlouhou trať. Synodalitu nyní poznáváme a učíme se ji. Hovoříme o tom, jestli v církvi skutečně jdeme společně a jestli jsme společenstvím, na kterém má každý svoji účast. A mluvíme také o tom, jestli jsme opravdu misijní církví, což je hlavní povolání církve.”

Hana Pohořalá v pořadu 13+ taky vyzvala posluchače, aby se do probíhající synody zapojili. Dodala k tomu: “Pokud například při diskuzi ve farní skupince zjistíme, že jsou rozbité vztahy mezi farníky a knězem nebo mezi námi věřícími, hned můžeme začít pracovat na uzdravování. A právě toto je to největší poslání tohoto synodálního procesu.”

Celý rozhovor s členkou národního synodálního týmu si lze poslechnout v audioarchívu Radia Proglas.

NyníPísně
Píseň: Kdo srdce přiměje (2017); Interpret: Töpferová Marta; Album: Töpferová Marta & Milokraj: Tento svět
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud