Genialita na hřišti, problémy mimo ně - o zesnulém Diegu Maradonovi v relaci 13+

Genialita na hřišti, problémy mimo ně - o zesnulém Diegu Maradonovi v relaci 13+
26. listopadu 2020 13+ Autor: Filip Breindl

"Byl to skvělý hráč mého mládí. Zažil jsem ještě vzpomínky na Pelého a Maradona byl pro mě takovým Pelém číslo dvě," říká salesián Jindřich Šrajer, odborník na teologickou etiku a sociální učení církve. "Se spoluhráči jsme tehdy obdivovali jeho dovednosti. To fotbalové umění jako celek měl dáno shůry," přidává fotbalový trenér a bývalý ligový hráč Vítězslav Lavička. Oslovili jsme je v souvislosti s úmrtím Diega Maradony, argentinského fotbalisty s výjimečným talentem, ale také výstřelky v soukromém životě včetně drogové závislosti, kontaktů se zločineckým podsvětím či podpory kubánského diktátora Fidela Castra. Maradona zemřel krátce po svých 60. narozeninách.

Výraznou měrou přispěl k vítězství argentinského týmu na mistrovství světa v Mexiku v roce 1986, kde například dvěma brankami rozhodl čtvrtfinálové utkání proti Anglii - první gól vstřelil v rozporu s pravidly rukou, o níž řekl, že byla Boží, druhou branku dal po sólové akci z poloviny hřiště, při níž obešel šest soupeřů. "Měl skvělé akce a zároveň v jeho životě hrály velkou roli emoce. Z tohoto pohledu se lze dívat na tento výrok, i když jsem to v té době vnímal jako zklamání. Od velké osobnosti bych očekával, že dokáže přiznat, že to nebyl regulérní gól," glosuje to Jindřich Šrajer. "Cením si jeho fotbalových schopností, dovedností a umu, ale pro mě jsou Diego Maradona-fotbalista a jeho charakter dvě rozdílné věci. Tato ´Boží branka´mu na kreditu určitě nepřidala," připojuje Vítězslav Lavička.

Připomněl, že Maradona se během své hráčské kariéry pohyboval v prostředí vrcholového fotbalu, které má vedle sportovní i velmi silnou ekonomickou stránku a s ní spojenou orientaci na úspěch. "Na jedné straně je talentovaný hráč a na druhé straně svět byznysu a s ním spojené velké tlaky. Ne každý to dokáže ustát. Vyžaduje to velmi silný morální základ, aby člověk tomu všemu nepodlehl," říká českobudějovický salesián a připomíná, že Maradona pocházel z velmi chudého prostředí a svým fotbalovým uměním vstoupil do světa bohatství a úspěchu. "Je zřejmé, že to neunesl a zamávalo to s ním," vyjádřil Jindřich Šrajer. Dodal, že svou roli sehrává právě samotné nastavení prostředí vrcholového sportu propojeného s ekonomickými zájmy. "Nelze to brát paušálně, určitě v některých klubech k tomu přistupují solidně a férově, ale bezesporu ty tlaky tady jsou a je to odvrácená tvář sport. Ti hráči se pak stávají prostředky toho byznysu a to je špatně," uvedl morální teolog s tím, že známí sportovci mají vliv na mladou generaci. Ocenil, že řada z nich tuto roli vnímá a snaží se dávat dobrý příklad. "Jsem přesvědčen o tom, že hvězdy typu Diega Maradony či Lionela Messiho a další špičkoví fotbalisté by měli být pro nastupující generaci začínajících hráčů dobrým příkladem, ať už pokud jde o vystupování na hřišti, tak i svým chováním mimo hřiště. To pak dává jasný signál i směrem k veřejnosti," souhlasí Vítězslav Lavička.

V této souvislosti srovnává dva zmíněné argentinské hráče: "Messi má punc pozitivního hráče s charakterem, v tom je mezi nimi největší rozdíl. Nechci soudit Diegův intelekt, pocházel z velmi jednoduchých poměrů, což nijak nesnižuje jeho umění na hřišti, ale jeho celkový intelekt i mimo hřiště byl podle mě na jiné úrovni, než jeho fotbalové dovednosti," říká český trenér polské Vratislavi s tím, že i vrcholový fotbal by měl rozvíjet férový přístup hráčů.

Soustrast po úmrtí Diega Maradony vyjádřil i papež František, který je fotbalistovým krajanem a tento sport sleduje. "Z výroku papeže Františka vnímám především postoj, že ať byl Maradona, jaký byl, v Božích očích je Božím dítětem. Takto se musíme dívat na každého člověka, ať je to Maradona nebo kdokoli jiný," uzavřel P. Jindřich Šrajer.      

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony