Genetik Pačes: Ještě to není tak, že by virus přestal být škodlivý

Genetik Pačes: Ještě to není tak, že by virus přestal být škodlivý

Pořad v souvislostech


Výzvy omikronu, aktuální kauzy hnutí STAN, odchod nuncia Ch. Balva z Prahy
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
17. ledna 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Výzvy spojené s koronavirovou variantou omikron jsme v 13+ na Radiu Proglas rozebírali s genetikem Janem Pačesem z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Potvrdil, že současné poznatky o omikronu vypovídají o jeho větší infekčnosti oproti předchozím variantám, ale také o menší pravděpodobnosti vážného průběhu onemocnění.

Současná opatření mají podle něj vést zejména k zploštění očekávané špičky, která může zasáhnout chod důležité státní infrastruktury a při velkém počtu nových případů i navzdory nižší pravděpodobnosti závažnějšího průběhu zaplnit nemocnice. "Zatím jsme se rozhodně nedostali úplně na začátek, že by ten virus přestal být škodlivý. Tak to ještě bohužel není," řekl Jan Pačes s tím, že se zatím ke covidu nelze chovat jako k sezónnímu onemocnění typu chřipky, protože výskyt viru je vysoký.

"Bohužel tento omikron si pořídil takovou řadu mutací, že protilátky proti předchozím variantám v tomto případě nefungují příliš dobře. Je poměrně jednoduché se nakazit. Co ale pořád funguje docela dobře, zejména když se očkuje druhou nebo ještě třetí dávkou, je další průběh. Protilátky v těle jsou připravené, nejsou sice ideální, ale je jich tam dost na to, aby zamezily viru se příliš šířit. Tudíž případné onemocnění většinou nemá žádné symptomy, je to asymptomatický průběh, nebo je lehké," vysvětlil genetik Pačes současné poznatky, které se týkají imunity proti variantě omikron. 

V souvislosti s jeho nedávným vyjádřením pro Český rozhlas o tom, že by se nemělo onemocnění covidem podceňovat, jsme zmínili úmrtí zpěvačky folkové skupiny Asonance Hany Horké, která se úmyslně nechala covidem nakazit, aby získala imunitu způsobem, jemuž dává přednost. "Nejsmutnější na této informaci je skutečnost, že zemřel člověk, ale bylo možné tomu zabránit. Proč by si někdo pořizoval imunitu proti nakažení tím, že se nakazí? To přece nedává smysl. Viry jsou nebezpečné, není to lehké onemocnění. Ano, není třeba propadat panice a chodit v plynových maskách po ulicích, protože ta nemoc zase tak strašlivá není, ale zásahy do společnosti má a v České republice už zemřelo přes 36 tisíc lidí. Je potřeba být obezřetní, moc ten osud nepokoušet, a když už nám věda dala nějaký nástroj, jak se chránit, pak ho využít, i když třeba není dokonalý," komentoval Jan Pačes.

Celý rozhovor z 13+ najdete v záznamu relace v Audioarchivu a podcastových aplikacích.