Generální ředitel Zavoral: Český rozhlas je v kondici, v jaké ještě nebyl

Generální ředitel Zavoral: Český rozhlas je v kondici, v jaké ještě nebyl
30. června 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Na mimořádné schůzi Rady Českého rozhlasu se dnes mohla veřejnost seznámit s výroční zprávou o hospodaření rádia za rok 2020. Jak je na tom ČRo po ekonomické stránce? Má na fungování Rady ČRo vliv emotivní dění kolem Rady ČT? Potřebuje vedení mechanismy ke kontrole soukromých mediálních aktivit jeho pracovníků? Nejen na to jsme se ptali generálního ředitele českého veřejnoprávního rádia Reného Zavorala, který byl hostem pořadu 13+.

Český rozhlas jako takový je podle něj ve velmi dobré kondici, dokonce v takové, v jaké dosud nikdy nebyl. Generální ředitel vyjádřil spokojenost zejména s daty o poslechovosti a důvěře veřejnosti a upozornil na vyrovnaný rozpočet posledních let, tentokrát dokonce se ziskem: "Dnes předkládaná výroční zpráva konstatuje provozní zisk ve výši 13 milionů korun, byť jsme rozpočet navrhovali jako vyrovnaný. S ohledem na covid a pandemickou situaci jsme v některých kapitolách prostředky ušetřili."

Přitom by média veřejné služby do budoucna o část prostředků mohla přijít. Na začátku června Sněmovna neschválila prodloužení výjimky pro Český rozhlas a Českou televizi, která by umožnila, aby obě veřejnoprávní média mohla dále uplatňovat současné výhodnější nároky na odpočet DPH, a to až do konce roku 2024. "Pro nás by to znamenalo výpadek 120 milionů korun. Ono se to nemusí zdát, ale v tom dvoumiliardovém rozpočtu, se kterým pracujeme, je to velmi výrazná položka. Na druhou stranu, já jsem pořád mírně optimista. Pokud vím, bude se tím zabývat ještě Senát," řekl k tomu Zavoral a připomněl, že ve Sněmovně prodloužení výhod v odpočtu DPH pro veřejnoprávní média neprošlo o pouhý jeden hlas.

Porušuje Lubomír Veselý, který na regionálních stanicích ČRo moderuje pořad Xaver a host a současně provozuje soukromý internetový projekt XTV, Kodex Českého rozhlasu? Zabývá se René Zavoral stížností exprezidenta Václava Klause na zaujatost vysílání? I o tom jsme hovořili ve středečním pořadu 13+, poslechněte si z archivu.