Fratelli tutti: To, co nás spojuje, je silnější než naše rozdíly

Fratelli tutti: To, co nás spojuje, je silnější než naše rozdíly

Pořad v souvislostech


Ohlasy volebního víkendu, za encyklikou Fratelli tutti
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv
5. října 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

Papež František v neděli představil svoji novou encykliku nazvanou Fratelli tutti. Ta vychází pět let od vydání encykliky Laudato si´, věnované integrální ekologii.

Také nový dokument naznačuje, že se při jeho tvorbě Svatý otec inspiroval svým patronem, svatým Františkem z Assisi. "Tento středověký světec provází současného papeže už od jeho zvolení. Stačí si jen vzpomenout na příhodu, kdy mu těsně po jeho zvolení připomněl františkánský kardinál Cláudio Hummes, aby nezapomínal na chudé. Jde pravděpodobně o impulz, který Svatého otce vedl k tomu, že si zvolil právě jméno František,” vysvětlil v pořadu 13+ na Radiu Proglas teolog David Bouma z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Na dotazy Filipa Breindla pak Bouma objasnil, že papež František ve svých textech promlouvá jak o bratrství s přírodou, tak i o bratrství s lidmi: "Své čtenáře chce jako učitel duchovního života a praxe motivovat, a to bez nějaké složité teologie, aby se zasazovali o lepší život, mezilidské přátelství a aby se zajímali o lidi na periferiích. Jde tak o realistickou františkánskou linii a navazuje tím na své předchůdce Jana Pavla II. a Benedikta XVI.”

“Papež František nehlásá radikální změnu nebo revoluci," pokračoval host: "Chce ale, aby člověk začal sám u sebe. Tak se rodí pojítko mezi lidmi a nakonec i přátelství mezi národy. Svatý otec v encyklice Fratelli tutti zdůrazňuje, že je potřeba jít až za rozdíly mezi lidmi a nezastavovat se u rasových, národnostních nebo kulturních odlišností. Co nás spojuje, je naše lidství. Nezáleží na barvě pleti, na vyznání nebo našem jazyce. Všichni jsme bratři a sestry a to, co nás spojuje, je silnější než to, co nás rozděluje.”

Encyklika Fratelli tutti navazuje na Dokument o lidském bratrství, který papež František podepsal loni v Abú Dhabí společně s vrchním imámem káhirské univerzity al-Azhar Ahmedem Al Tajíbem, podtrhl teolog David Bouma v interview pro naši pondělní relaci 13+.

NyníPísně
Píseň: Pořád je to tak (2021); Interpret: Hlavenková Beata; Album: Hlavenková Beata: Žijutě
03:00Oktáva
03:55Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály