Francouzští biskupové uznali odpovědnost, česká církev se může inspirovat, míní právnička Vintrová

Francouzští biskupové uznali odpovědnost, česká církev se může inspirovat, míní právnička Vintrová

Pořad v souvislostech


Nárůst pozitivních případů koronaviru, Sexuální zneužívání ve Francii a jeho řešení
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
10. listopadu 2021 13+ Autor: Anna Janošková

Katoličtí biskupové Francie oznámili reakci na říjnovou zprávu nezávislé komise, která popsala rozsah sexuálního zneužívání nezletilých v prostředí katolické církve. Mimo jiné vznikne fond pro odškodnění obětí a také pracovní skupiny vedené věřícími laiky, které budou míst na starost analýzu celého systému. Záležitosti jsme se věnovali s církevní právničkou Martinou Vintrovou.

„Je to správná cesta. Uznali odpovědnost celé instituce a to, že zločiny nebyly páchány jednotlivci, ale že celý systém umožnil svou atmosférou a mentalitou, aby k událostem došlo, opakovaly se a zabránilo se jejich potrestání a ohlášení,“ řekla církevní právnička Martina Vintrová, která mimo jiné studovala na římském Centru pro ochranu dětí při Papežské univerzitě Gregoriana.

Podle Vintrové je sexuální zneužívání v církvi komplexní problém, na který je potřeba reagovat v mnoha oblastech, nejen se postarat o oběti, ale i zabránit dalším zločinům a popřípadě se o nich dozvědět a správně na ně reagovat. „Je důležité spolupracovat s odborníky. Francouzská zpráva konstatuje, že v zemi byly udělány kroky, ale bylo při nich postupováno chaoticky a nepřineslo to kýžený výsledek,“ dodala.

Analýzu celého systému mají ve Francii na starost i pracovní skupiny vedené věřícími laiky. „Jde hodně o zajištění nestrannosti a průhlednosti procesů. U kněží je nebezpečí, že se znají, budou falešně solidární ke kolegům a nebudou postupovat tak důrazně,“ okomentovala Vintrová a dodala, že francouzští biskupové chtějí spolupracovat i s katolickými univerzitami, které mají do procesu vnést svůj teologický pohled.

„Konkrétní činy jsou známkou pravosti toho, co říkám, a podle mé zkušenosti jde obětem o to, aby byly uznány jako oběti a už jim nemohl nikdo ublížit, aby pachatel už nemohl nikomu ublížit,“ reagovala Martina Vintrová na dotaz, zda poškození jedinci ocení i materiální pomoc. „Odškodnění bývá na druhém místě a dostává se na první, když odpověď z druhé strany není dobrá a bagatelizuje utrpení.“

Závěr pořadu otevřel i otázku, do jaké míry se může z francouzského procesu inspirovat v podobné věci i Česká republika. Podle názoru církevní právničky Martiny Vintrové stačí, když církev sama prozkoumá své archivy a udělá z nich zprávu a tím zjistí rozsah problému v českém prostředí. Potvrdí nebo vyvrátí se tak tvrzení, že se jedná o jednotlivé případy a situace není taková jako jinde ve světě.