Epidemiolog Smejkal: Zkusme přesvědčit váhající, že očkování je dobré pro všechny

Smejkal: Zkusme přesvědčit váhající, že očkování je dobré pro všechny

Pořad v souvislostech


Pandemie - máme vyhráno? Komise katolických biskupů EU proti Matičově zprávě. Historické město 2020.
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
23. června 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Stále klesající čísla nově nakažených covidem, ale i výskyt tzv. mutace delta, která se začala v Česku šířit komunitně, popisují aktuální epidemickou situaci. Co z toho konkrétně vyplývá, jak tyto zprávy číst? O tom jsme v pořadu 13+ hovořili s hlavním epidemiologem IKEMu Petrem Smejkalem, který je také vedoucím MeSES.

Mutace rozhodně mohou situaci zkomplikovat. Sice jsme hodně pokročili v očkování, ale stále máme dost těch, co očkovaní nejsou. Tato mutace je ještě nakažlivější než předchozí, tzv. britská, šíří se rychleji. Kdybychom nebyli schopni vytrasovat všechny kontakty nakažených, tak nám to nějakou vlnu může způsobit, i když už ne tak velkou, jako byla ta zimní,“ řekl Petr Smejkal na úvod.

Podle něj je věcí zásadní důležitosti, aby lidé s očkováním neotáleli, protože nedostatečná vakcinovanost obyvatelstva šíření viru napomáhá: „Odkládat očkování a říkat si, že počkám, až se vyvine účinnější vakcína, je úplně špatně. Čím rychleji se naočkujeme, tím menší šanci bude virus mít mutovat nebo se v populaci šířit. Všechny současné vakcíny jsou do větší či trochu menší míry na všechny známé varianty účinné,“ zdůraznil vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace.

Právě MeSES ve svém posledním vydaném doporučení z 19. června navrhuje, aby stát lépe hlídal cestující ze zahraničí, včetně Čechů vracejících se z letní dovolené. Ne za účelem jim v cestování bránit, ale lépe jejich příliv kontrolovat a vyhnout se zavlečení nových variant viru: „Každý, kdo má jen jednu dávku očkování, by měl mít také test. To je asi to nejdůležitější, co zdůrazňujeme.“ MeSES je tedy pro poněkud přísnější pravidla, než která platí teď, kdy je člověk za bezinfekčního považovaný již 22. den po aplikaci první dávky.

Jak vysoká proočkovanost populaci podle Smejkala uchrání před další epidemickou vlnou? Proč by měl stát své občany k přijetí vakcíny motivovat a jak? A dá se nějak dobře a pokud možno bezbolestně připravit na podzim? I o tom uslyšíte v rozhovoru s Petrem Smejkalem, který najdete v našem audioarchivu.

foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony