Epidemiolog Smejkal: Situace je vážná, ale dá se zvládnout

Epidemiolog: Situace je vážná, ale dá se zvládnout
12. října 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

Začínají platit nová preventivní opatření zpomalující šíření koronaviru. Vláda také dnes rozhoduje o přijetí dalších pravidel. V relaci 13+ se proto Filip Breindl ptal, v jaké fázi se současná pandemie koronaviru nachází.

Jeho hostem byl epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal. Ten upozornil  na to, že nyní se nacházíme ve fázi exponenciálního růstu. To znamená, že přírůstky nově nakažených rostou rychle. To není dobré, protože v horizontu několika málo týdnů se zavalí zdravotnický systém pacienty, kteří potřebují hospitalizaci. Proto je nutné se nyní snažit křivku zplošťovat a přijmout poměrně radikální opatření, která zabrání šíření viru v populaci.”

Petr Smejkal také uvedl, že v současné situaci se už nedaří dohledávat všechny nakažené. “To je možné dělat ve chvíli, kdy máme situaci pod kontrolou a tok viru populací je malý. V této chvíli je proto nutné klást důraz na radikální omezení shromažďování a setkávání lidí.” V této souvislosti také epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny poukázal na stále vysoké procento pozitivních případů ze všech testovaných, což znamená, že statistikám uniká velká skupina nakažených, kteří nejsou otestováni.

Kromě omezení hromadných akcí Petr Smejkal považuje za důležité, aby se všichni co nejméně setkávali. Z toho důvodu epidemiolog doporučuje, aby zaměstnavatelé poslali  na home office všechny zaměstnance, kteří mohou pracovat na počítači z domu. Zároveň Petr Smejkal také doporučuje nepodléhat panice a strachu. “Všechno se dá zvládnout. Důležité je dodržovat opatření a nešvejkovat. Určitě také můžeme požadovat dodržování pravidel od ostatních. Třeba druhého požádat, aby si stoupl dá ode mě nebo upozornit, že rouška je dobrá věc. A hlavně chci vzkázat mladým lidem a těm, kteří nespadají do rizikové skupiny, že jim koronavirus neublíží. Ale mohou nevědomky nakazit někoho, kdo kvůli tomu může zemřít."

NyníKomorní hudba
Skladba: Préludes 1910 - La Cathédrale engloutie (Potopená katedrála); Autor: Debussy Claude; Sóla: Schmalfuss Peter - klavír
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium