Epidemiolog Maďar: Jaro pomůže, ale musíme se přičinit i svým chováním

Epidemiolog Maďar: Jaro pomůže, ale musíme se přičinit i svým chováním
19. února 2021 13+ Autor: Filip Breindl

"Musíme si s veškerou vážností říci, že situace, které v současnosti čelíme, vůbec není dobrá. Všechny významné epidemiologické indikátory se zhoršují. I když se mluví o rozvolnění a velká část veřejnosti toho má plné zuby, objektivní skutečnost po odborné stránce nám říká, že rozvolnění není možné," reagoval epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar na situaci s dosud největším počtem pacientů s covidem-19 v intenzivní péči a vyčerpáním nemocničních kapacit v některých regionech.

Cestu k překonání tohoto krizového momentu podle svých slov spatřuje v zpřísněném režimu a krátkodobých rozsáhlejších omezeních pohybu. "Za této situace je podle mého názoru horší verze, když se to takto v nějakém polo-lockdownu bude natahovat někam do května, než to dva týdny, dvacet dní ještě vydržet a pak se při nižších hodnotách vracet do normálního života," řekl s tím, že nynější rozsah nákazy neumožňuje šíření epidemie brzdit mírnějšími opatřeními.

Podle Rastislava Maďara je třeba, aby veřejnost vnímala vážnost situace a skutečnost, že covid může ohrozit každého. "Mnoho lidí je unavených z toho všeho. Mám ale pocit, že tam, kde je to nejvíc vyhrocené, jedná se o situaci, kde těm lidem jde o holou existenci," řekl k stavu společenské nálady, v níž jsou slyšet hlasy odmítající protiepidemická opatření. Stát musí těmto skupinám jejich újmu řádně kompenzovat, uvedl docent Maďar, který byl od loňského dubna do srpna koordinátorem pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro řízené uvolňování karantény.

Ptali jsme se také, zda je reálné spoléhat se na zlepšení epidemické situace vlivem jarního počasí: "Nepochybně nám jarní měsíce z mnoha důvodů přinesou zlepšení, ale jsme teď tak vysoko, že nevíme, zda nám to bude stačit. Jak vidíme z některých tropických oblastí, jako je brazilské město Manaus, nemůžeme se na to spoléhat. Musíme se snažit přičinit se svým chováním a zároveň spektrem centrálně řízených opatření. To by mělo společně vést k tomu, že se situace dejme tomu už v průběhu března začne zlepšovat," uzavřel Rastislav Maďar. 

Proč jsme na tom epidemicky tak špatně ve srovnání evropských zemí? Mělo by šíření nakažlivější mutace viru vést i k přehodnocení očkovací strategie? Co říká na ohlášené opatření ministerstva zdravotnictví – povinnost nosit od příštího týdne respirátory, nanoroušky či zdvojené chirurgické ústenky v místech větší koncentrace lidí? Poslechněte si záznam celého rozhovoru v relaci 13+.

   

NyníPísně
Píseň: Na křídlech koní (On The Wings Of Horses) (2020); Interpret: Druhá tráva; Album: Křesťan Robert & Druhá tráva: Díl první
23:10Duchovní hudba
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony