Ekonom Křeček: Žádná sankce není bez nákladů

Ekonom Křeček: Žádná sankce není bez nákladů

Pořad v souvislostech


O dopadu sankcí v Rusku i u nás; představení nového děkana pražské Evangelické teologické fakulty
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
23. února 2022 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Evropská unie, ale také například USA, Velká Británie, Japonsko či Austrálie zavedly nové sankce vůči Rusku v reakci na vojenskou agresi na východě Ukrajiny. Týkají se například ruských zákonodárců a také bank. Jde o zákaz vstupu na dané území a zmrazení aktiv a omezení přístupu na finanční a kapitálové trhy Evropské unie. Jak účinným nástrojem tyto sankce jsou a nakolik dopadnou i na země, které je vyhlašují? Na tyto otázky se ptal redaktor Filip Breindl hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka.

Ruští představitelé dávají najevo, že tento typ sankcí očekávali, ale asi 300 poslanců státní dumy a dalších lidí na sankčním seznamu je podle ekonoma Křečka pocítí znatelně: „Vysoce postavení představitelé nebudou moci disponovat majetkem, který mají v Evropské unii. Mnoho z nich investuje na území Evropské unie, jako by ruskému režimu nevěřilo, a přesouvají své majetky do Evropy,“ poznamenal Křeček. „Žádná sankce ale není bez nákladů a postihne tedy nejenom Rusko, ale protistranu. Je otázka, jak budeme designovat jednotlivé sankce tak, aby to mělo na Rusko více negativní vliv, než na nás. Také je třeba si uvědomit, že samotné Rusko může reagovat na uvalení sankcí i tím, že recipročně uvalí nějaké i na nás, tj. na Evropskou unii,“ přemýšlí ekonom z BH Securities s tím, že dopady mohou být nejen ekonomické, ale i bezpečnostní.

Případné odpojení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT, o kterém se mluví v souvislosti s případnými dalšími sankcemi, by podle Křečka mělo pro Rusko fatální následky: „Bylo by to obrovsky bolestivé opatření. Rusko by nemohlo financovat jak svůj export, tak import. Neměli bychom ani Rusku jak zaplatit za jeho suroviny, ono by nemohlo zaplatit za dovoz, který směřuje do Ruska. To by mělo fatální dopady na tamní ekonomiku.“

Jak vlastně vyhodnocovat účinnost sankcí, když jsou některé efekty nepřímé nebo se projeví v delším časovém období? Jak se reálně protiruské sankce mohou projevit v naší ekonomice? Poslechněte si v audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.