Důchodový systém je málo zásluhový vůči rodinám s dětmi, potřebuje vyvážit

Důchodový systém je málo zásluhový vůči rodinám s dětmi, potřebuje vyvážit

Pořad v souvislostech


13+ o důchodové reformě v Česku a změně vlády v Německu
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
8. prosince 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Jakým směrem se má ubírat důchodová reforma v Česku? Téma jsme otevřeli v souvislosti s debatou vyvolanou vyjádřením nastupujícího ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Mimo jiné prohlásil, že chce, aby rodiče dvou a více dětí mohli počítat s tím, že tato skutečnost jim bude stačit pro důstojný důchod v budoucnu. Hostem Filipa Breindla v pořadu 13+ byl Otakar Hampl z Pracovní skupiny pro sociální otázky České biskupské konference, bývalý člen důchodové komise.

"Důchodový systém je pro rodiny s dětmi  nastaven velice nepříznivě. To se netýká jen matek, které nejvíce postihl dříve nastavený výpočet důchodu, ale všech rodičů. Náš důchodový systém je totiž založen na průběžném financování. Všechny důchodové odvody, které pracující odvedou, jsou okamžitě vyplaceny současným důchodcům, tedy rodičům, prarodičům a také bezdětným. To je vůči bezdětným velice solidární a dále zůstane. Systém je ale extrémně nesolidární vůči rodinám s dětmi, které ze svých nákladů vychovávají budoucí plátce do systému. To je jeden z více důvodů, proč je zde málo dětí. Máme demografický problém a budou nám chybět plátci do systému." vysvětlil důvody k reformě ekonom Hampl. "Vychovat dítě stojí rodiče 4 miliony. Je potřeba systém upravit tak, aby byl více vyvážený, více spravedlivý a více zásluhový pro rodiče.  Dotýká se to i dalších otázek z oblasti rodinné politiky, např. řešení bydlení, slev na dani, daňových prázdnin, podpory zkrácených úvazků a dostatečné nabídky služeb předškolní péče o děti," podotkl.

Cílem je zajistit důstojný důchod pro ty, kdo pracovali - pro rodiče i bezdětné.  "Jde o to, aby člověk, který celý život poctivě pracoval, nebyl ohrožen chudobou a nejistotou. Aby poté, co děti vyrostou a jsou samostatné, mohl člověk ve stáří vést kvalitní a aktivní život beze strachu, že nebude na zaplacení nájemného a inkasa za energie nebo na léky, a nebyl odkázán na sociální dávky," přiblížil Hampl. 

Kde hledat další zdroje pro důchodový systém? Jaký má ekonom  Hampl názor na jednotlivá řešení a způsoby podpory rodin, např. na snížení odvodů na sociální pojištění? Poslechněte si v audioarchovu Proglasu.