E. Hrnčířová: Evropské instituce jsou opatrné na diskriminaci, Vánoce z Bruselu nemizí

Pořad v souvislostech
Iniciativa Lékaři pomáhají Česku a komunikační manuál Evropské komise
Budeme vysílat
Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme
Strašák jménem preeklampsie
Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové
Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
Předmětem debat se stal interní materiál Evropské komise zaměřený na inkluzivní komunikaci. Poté, co se objevily informace, že obsahuje například doporučení, aby se nepoužívaly pojmy s náboženským obsahem jako Vánoce, ohlásila komisařka pro rovnost Helena Dalliová stažení tohoto manuálu a jeho přepracování. Výhrady vyjádřil například vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, nebo Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie. V 13+ k tématu vystoupila Eva Hrnčířová, novinářka žijící v Bruselu, bývalá zpravodajka České televize.
"Vlastně mě překvapuje, že je kolem toho takový poprask, protože se mi zdálo, že to ve zdejší kultuře bylo nějakým způsobem zpracované," poznamenala ke konkrétnímu sporu o označování vánočního období. Podle ní je nutné vnímat okolnost, že v Bruselu žijí lidé z řady evropských zemí i jiných kontinentů a v každodenním životě se různé kulturní odlišnosti mohou projevovat. "Mluvíme stejným jazykem, ale je tam ta odlišnost. Zdaleka to nejsou jen odlišnosti mezi lidmi z různých kontinentů nebo různých náboženství. Jsou to i kulturní odlišnosti mezi Evropany, stačí, aby ti lidé byli z jiné země," popisuje Eva Hrnčířová, která v Bruselu žije 15 let. Podle ní se to může projevovat například způsobem komunikace mužů s ženami, ale také třeba různým způsobem, jakým se v dané kultuře vyjadřuje nesouhlas. "Evropské instituce jsou velmi, až příliš opatrné na to, aby nikoho nevylučovaly. Snaha o inkluzi je tam veliká a je tam také velká snaha nikoho nediskriminovat, což je leitmotiv komunikace bruselských institucí," dodává novinářka s poukazem na různorodost evropské společnosti.
Podle kardinála Pietra Parolina či zástupců COMECE není vhodné, aby součástí snahy o inkluzi a vyloučení diskriminace bylo skrývání rozdílností, které vyplývají z náboženské orientace daného člověka. „Neutralita nemůže znamenat odsouvání náboženství do soukromé sféry. Vánoce jsou nejen součástí evropských náboženských tradic, ale i evropské reality," prohlásil předseda COMECE, lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich. Eva Hrnčířová připouští, že v tomto ohledu manuál zcela nenaplnil cíl poukázat na evropskou rozmanitost, jak formulovala komisařka Dalliová. "Tohle je takový čistě úřednický dokument a místy to může působit až příliš odtažitě od jakékoli kultury. Vychází to z toho, že se Evropská komise snaží být úzkostlivě nediskriminační, tudíž se snaží, aby ta komunikace byla v souladu se všemi kulturami a náboženstvími," podotýká Eva Hrnčířová. Zda bude mít celá věc škodlivý dopad na postoj veřejnosti k evropským institucím, jak se obává COMECE, se podle ní ukáže. Zmínila v té souvislosti příklad debaty o vánočním stromu na bruselském hlavním náměstí, kde se v roce 2012 objevila světelná instalace. Ačkoli to souviselo s tehdejším celkovým pojetí výzdoby městského centra, dlouho se v různých diskusích objevovaly argumenty o údajném vynuceném ústupku muslimům či zákazu vánoční symboliky v Bruselu. "Od té doby je na bruselském Grand Place zase ten tradiční ozdobený křesťanský vánoční stromeček, takže je vidět, že Vánoce z Bruselu úplně tak nemizí," uzavírá novinářka.
Celý rozhovor najdete v audioarchivu a podcastových aplikacích.