E. Diviš: S řešením moldavských obtíží by měly problém i lépe fungující země

E. Diviš: S řešením moldavských obtíží by měly problém i lépe fungující země
27. srpna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Na dnešek připadá 30 let od vyhlášení nezávislosti Moldavska na Sovětském svazu. Malá republika mezi Rumunskem a Ukrajinou patří podle mnoha ukazatelů mezi nejchudší evropské země, potýká se také s emigrací obyvatel a část území tvoří mezinárodně neuznaná Podněsterská republika. V Moldavsku působí nejen v oblasti sociálních služeb česká Charita. Evžen Diviš z jejího oddělení humanitární a rozvojové pomoci byl hostem relace 13+.

Uvedl, že pro samostatné Moldavsko je typické balancování mezi směřováním k Rusku a k evropskému západu. Kurz, který nastavila proevropská prezidentka Maia Sanduová po úspěchu v loňských prezidentských i letošních parlamentních volbách, nemusí pokračovat, pokud vláda nepřinese řešení některých z mnoha moldavských problémů. "Bude záležet na tom, jak se prezidentce a nové vládě bude dařit. Pokud budou nějaké hmatatelné výsledky, bude šance na její znovuzvolení nebo zvolení někoho, kdo v tom kurzu bude pokračovat. Musíme ale mít na paměti, že jejich pozice je velmi těžká, protože nemají moc na čem stavět. Úkoly, které jsou před nimi, jsou obrovské a představují sousto, s kterým by měla problém mnohá daleko lépe fungující země," glosoval Evžen Diviš. Vedle zmíněného problému s Podněstřím, který ztěžuje moldavské aspirace na členství v nadnárodních strukturách, jde o samotné fungování státu, korupci, nízkou životní úroveň a také demografický problém související s velkým množstvím Moldavanů v produktivním věku, kteří se vydávají za prací do zahraničí. "Nedokážu si představit řešení, které by bylo možné v dohlednějším horizontu. Dovedu si snad představit nějakou stabilizaci a po čase nastolení určitého vzestupného trendu," poznamenal k tomu Evžen Diviš.

Charita podle něj pokládá za svou hlavní prioritu při působení v Moldavsku oblast sociálních služeb a zdravotní péče. "V poslední době se zaměřujeme také na problematiku životního prostředí, konkrétně nakládání s odpady. V horizontu několika dnů nám začíná projekt zaměřený na zlepšení odpadového hospodářství v jednom okrese nedaleko hlavního města Kišiněva, který financuje slovenská rozvojová agentura. V minulosti jsme se v menším měřítku věnovali i zemědělství a využití remitencí zasílaných moldavskými emigranty domů," přiblížil Evžen Diviš.

Celý rozhovor najdete v audioarchivu v druhé části pátečního vydání 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony