Doufáme, že nás otevřou mezi prvními, říká ředitelka církevní speciální školy

Doufáme, že nás otevřou mezi prvními, říká ředitelka církevní speciální školy
2. listopadu 2020 13+ Autor: Filip Breindl

"Ač se snažíme sebevíc, nikdy nemůžeme nahradit komunikaci tváří v tvář. Nesmírně složité je to u první třídy, kde ještě děti neumějí číst a psát. Jde o to nepřetrhnout kontakt, který byl nedávno navázán, aby ty nově objevené vazby nezmizely,"  řekla ve vysílání Proglasu Daniela Špinková, ředitelka Církevní základní školy logopedické a mateřské školy logopedické Don Bosco v pražských Bohnicích. Oslovili jsme ji v souvislosti s nařízením vlády o přechodu speciálních škol na distanční výuku.

Ředitelka dále řekla, že opatření s ohledem na epidemickou situaci pokládá za rozumné a škola se mu přizpůsobila poměrně snadno, protože už v týdnu před podzimními prázdninami fungovala distančně kvůli havárii topení. "Naše paní učitelky i žáci projevili velký kus hrdinství v tom, jak se s počítačem popasovali. Až na úplně naprosté výjimky jsou všechny děti připojeny a pracují podle rozvrhu," popsala Daniela Špinková s tím, že škola zúročila jarní zkušenost a na možný přechod na distanční výuku se připravovala od září. V provozu zůstává mateřská škola logopedická. "V těchto dnech do ní dochází 90 procent dětí," uvedla ředitelka.

Škole se podařilo díky evropskému grantu získat potřebné vybavení pro online výuku, a to i pro děti, kterým takové zázemí doma chybělo. "Počítač nemůže nikdy nahradit vztah učitele s žákem, zvláště v naší škole, která klade důraz na lidský rozměr komunikace. Na druhou stranu se všichni v této krizové situaci chovají rozumně. Myslím, že nároky, které klademe na děti, jsou přiměřené," hodnotí Daniela Špinková. "Doufáme, že tahle situace nebude trvat na věky a všichni se sejdeme tváří v tvář," dodává.

V souvislosti s tím ředitelka církevní speciální školy očekává, že v případě rozvolnění současných opatření bude tento typ vzdělávacích zařízení mezi prvními, která se otevřou. "Asi by nebylo fér v tuto chvíli od ministerstva školství říkat, kdy to bude. Teď je důležité dbát na zdraví žáků, učitelů i našich rodin. Brzkost uvolnění toho opatření si můžeme přát a až to nastane, budeme připraveni," ujišťuje Daniela Špinková.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony