Dokumentární film často osloví více než hraný, říká ředitel jihlavského festivalu

Dokumentární film často osloví více než hraný, říká ředitel jihlavského festivalu
26. října 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Začíná 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Po roční pauze způsobené pandemií koronaviru se vrací do jihlavských kinosálů, loni se program konal online. Do neděle přehlídka nabídne 300 snímků, master class oscarového režiséra, inspirační fórum i virtuální realitu. O programové nabídce i dokumentárním filmu jako formátu hovořil v pořadu 13plus ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka.

Dokumentární filmy podle něj dlouho stály spíše stranou, ale zájem o ně narůstá: "Když se lidé jednou na dokumentární film podívají, často zjistí, že je oslovuje více než hrané filmy, protože zkrátka vyrůstá z toho, co všichni žijeme. Zároveň se díky svědectví nebo historickým materiálům skrze dokumentární filmy můžeme dostat i k událostem starým několik desetiletí, i více." Zároveň Hovorka vyzdvihl dlouhodobou práci dokumentaristů, jejich zápal a znalost kontextu. "Dnes máme kameru v mobilním telefonu skoro všichni, v podstatě každý z nás se může stát dokumentaristou. Ale míra zaujetí a bezprostřednosti je dána tím, jak moc jsem se tématu věnoval. Samozřejmě je to také umělecká disciplína, je to o talentu, nápaditosti, schopnosti vytvořit si vlastní rukopis," charakterizoval prvky úspěšné dokumentární tvorby ředitel jihlavského festivalu.

Z programové nabídky můžete vybírat na webu festivalu. Pro méně zkušeného diváka Hovorka doporučuje např. snímek Martina Marečka Síla, který na základě životního příběhu filmového publicisty Kamila Fily podává výpověď o vnitřním konfliktu, krizi středního věku a proměnách mužství. Pro diskusi např. ve školách vyzdvihl dokument novináře Tomáše Etzlera Nebe, z mikro i makro pohledu mapující život v Číně očima stálého zpravodaje ČT. Zaujme i zahajovací snímek z dílny polského dokumentaristy Andreie Kutsily Když květiny nemlčí, který zachycuje atmosféru současného Běloruska během vlády Alexandra Lukašenka.

Jihlavský festival dokumentárních filmů budou doprovázet protikoronavirová opatření jako zakrytí dýchacích cest účastníků projekcí nanorouškami a respirátory, akreditace pouze očkovaným nebo otestovaným, speciálně zřízené testovací centrum či desinfekce a větrání sálů. "Jsme rádi, že jsme se dostali do bodu, kdy je možné, aby festival proběhl. Tím, jak si toho vážíme, ještě důkladněji hlídáme protikoronavirová opatření a považujeme je za naprosto přirozená," shrnul přístup organizátorů ředitel festivalu Marek Hovorka.