Dobrá volba v kontextu současné krize, říká politolog o novém rakouském kancléři

Dobrá volba v kontextu současné krize, říká politolog o novém rakouském kancléři
12. října 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Novým rakouským premiérem se včera stal dosavadní ministr zahraničí Alexander Schallenberg. 52letý diplomat nahradil 35letého Sebastiana Kurze. Ten odstoupil po korupční aféře, nadále však zůstává v čele lidové strany (ÖVP) a plánuje se ucházet o vedení stranického klubu v rakouském parlamentu. O tom, jak novou situaci v sousední zemi vnímat, jsme hovořili s Vítem Hlouškem z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně.

Sebastian Kurz odstoupil minulý týden na základě podezření momentálně vyšetřovaného rakouskou policií, že před volbami v roce 2017 zadával za peníze ministerstva financí falešné volební průzkumy, z nichž on a jím vedená ÖVP vycházeli jako vítězové. „Jestli je to pravda, či ne, se teprve ukáže, vyšetřování bude ještě nějakou dobu trvat,“ okomentoval dění u jižních sousedů Hloušek a pokračoval: „Koaliční Zelení, kteří jsou s lidovci ve vládě, byli ze začátku zdrženliví, ale pak na něj začali tlačit a v sobotu Kurz podal demisi. Lidovci a Zelení se rychle domluvili na tom, že chtějí pokračovat v koalici, mají totiž rozjetou spoustu reforem a jednání o státním rozpočtu.“

Nového rakouského kancléře Alexandra Schallenberga pak charakterizoval takto: „Je sice v lidové straně, ale nemá vlastní mocenskou pozici. Je to kariérní diplomat a jako takový je vnímaný jako jakýsi kompromisní kandidát.“

Zároveň potvrdil oprávněnost hlasů, které se ozývají zejména ze strany rakouské opozice, že navzdory odstoupení Kurz zůstane jakýmsi „stínovým kancléřem“: „Ta výměna není opravdovou změnou, Kurz si udržuje politický vliv. Je-li někdo předsedou strany a chce aspirovat i na předsedu poslaneckého klubu, pak je jeho role velká. Můžeme spekulovat, do jaké míry bude Schallenberg nezávislým kancléřem a do jaké bude závislý na Kurzovi, to se může taky vyvíjet v čase. Větší část politického vlivu však Kurz neztrácí a rozhodně to neznamená změnu rakouské vládní politiky. Tam je agenda jasně dána dopředu a funguje v nezávislosti na tom, kdo je zrovna kancléřem.“ Schallenbergovu nynější roli označil politolog Hloušek také jako „překlenovací či udržovací“.

Bude důsledkem aktuální aféry konec Sebastiana Kurze v politice? Má současná vláda šanci zůstat u moci až do příštích regulérních voleb? Poslouchejte v celém rozhovoru s Vítem Hlouškem ze záznamu v audioarchivu.

NyníPísně
Píseň: Jablečno (2007); Interpret: Šteflíčková Jana; Album: Šteflíčková Jana & Kůň: Jablečno
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony