Diecézní charita Brno vybrala doposud nejvíce financí na pomoc jihomoravským obcím

Diecézní charita Brno získala doposud nejvíce financí na pomoc jihomoravským obcím
29. června 2021 13+ Autor: Anna Janošková

Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, které minulý čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé přes 850 milionů korun. Nejvíce peněz přitom podle informací České tiskové kanceláře vybrala Diecézní charita Brno. Na sbírkový účet a skrze DMS zprávy doputovalo celkově přes 211 milionů. Činnost charity neohrozily podle ředitele Oldřicha Haičmana ani pokusy o zneužití peněz.

„Charita má širokou síť v Česku. Osvědčili jsme se navíc při povodních a máme zkušenosti i ze zahraničí,“ vysvětluje si reakci veřejnosti ředitel DCHB Oldřich Haičman. Lidé podle něj charitě věří a vědí, že jejich peníze použije zodpovědně. I proto posílají částky spíše hromadně bez určení účelu. „Objevují se dotazy, zda bychom nepomohli konkrétní osobě nebo rodině. My to bereme na vědomí a předáváme tyto informace týmům,“ řekl s dodatkem, že se diecézní charita soustředí především na sociálně znevýhodněné – seniory, zdravotně postižené, samoživitele nebo rodiny s více dětmi.

Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dohodli na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat společně pod vedením krizového štábu Jihomoravského kraje. „My chceme zopakovat šetření a mapovat skutečné potřeby. Chceme přidělovat částky od 50 do 200 tisíc, první by měli lidé dostat od začátku příštího týdne a pak se budou opakovat,“ vysvětlil Haičman. Návrh představeitelů jiných organizací, že by se každá soustředila jen na jednu obec, podle něj nevyhovuje dlouhodobé strategii charity. „V místech pokytujeme služby dlouhodobě a lidé nás tam znají, chceme tak pokračovat."

V souvislosti s nárůstem zájmu veřejnosti a ochoty pomoci se objevily i pokusy o zneužití jednotlivých sbírek. Diecézní charity Brno se dotkl konkréně případ podvodu muže, který u sbírky uvedl falešný QR kód. „Vyzýváme lidi, aby si vždy zkontrolovali platbu a všechny příslušné údaje – číslo účtu, variabilní symbol a podobně,“ dodal k tématu Haičman. Podle něj a mluvčího jihomoravských policistů Pavla Švába však nedošlo k úniku peněz a dobročinnost to neohrozilo.

Diecézní charita Brno poskytuje zasaženým obcím a jejím obyvatelům humanitární pomoc, v rámci které nabízí lidem potraviny, psychologické poradenství a přísun potřebných materiálů. Pracovníci také odstraňují následky přírodní katastrofy a pomáhají s obnovou poničených objektů. Plánují, že zůstanou v zasažených oblastech i po další roky a pomoc tak poskytnou dlouhodobě, aby zvýšili její účinnost.

Foto: Martin Holík, Radio Proglas