Dejte si pozor, na co klikáte, říká etický hacker Marek Jílek

Dejte si pozor, na co klikáte, říká etický hacker Marek Jílek
1. března 2022 13+, Události Autor: Daniel Blažke

Část ruského útoku na Ukrajinu se v rámci hybridní války odehrává v kyberprostoru. Ze solidarity s Ukrajinou se světoví hackeři snaží jednak chránit ukrajinské klíčové systémy, jednak oplácet agresorovi stejnou mincí. Hostem 13+ byl Marek Jílek z firmy NNITHUB, který patří mezi "etické hackery". Jaké jsou morální zásady takové profese? Jakými způsoby se bojuje? Jsou ruští hackeři lepší než ti západní? Poslechněte si v pořadu 13+.

Internetové  stránky řady ruských médií zablokoval útok počítačových hackerů. Napadené weby se buď neotevírají, anebo se na nich objevuje výzva k zastavení ruského vpádu na Ukrajinu. Řadě kybernetických útoků na webové stránky svých úřadů bank či jiných institucí čelí i Ukrajina. A pokusy o napadení serveru tuzemského Ministerstva vnitra či Policie řeší aktuálně i náš Úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Jakou roli hrají virtuální útoky ve válce na Ukrajině? A kdo je to tzv. etický hacker?

"Základní nepochopení asi vychází právě z toho citově zabarveného slova hacker. Pod tím si člověk představuje někoho, kdo dělá něco špatného, nelegálního, kdo nějak boří věci a podobně. Ale pro nás v komunitě, nebo obecně pro lidi, kteří v IT žijí, je hacker spíše někdo, kdo hledá kreativní způsoby, jak řešit problémy. Nemá to ty negativní konotace. A proto my rozlišujeme, jak člověk využívá znalosti, které má. Je to podobně jako s nožem nebo se zbraní. S nožem můžete nakrájet zeleninu a uvařit dobrý oběd, anebo ho někomu vrazit do hrudi. Podobně je to se schopnostmi, které používá hacker. Buď je používá pro dobrou stranu, nebo pro tu špatnou," vysvětluje Marek Jílek. Podle něj etičtí hackeři používají svých schopností k tomu, aby mohli nacházet zranitelnost v systémech. "My sice děláme to, co na první pohled vypadá, jako to, co dělají ti zlí, ale vždycky to děláme v rámci předem dané smlouvy. Pracujeme pro to, abychom našli zranitelnosti dříve, než je najde zlý hacker, a mohli je opravit a zabezpečit je. Za mě v tom morální problém není a to, co dělám, je správné a je to na straně dobra," doplňuje.

Jaké boje se vedou v kyberprostoru? Dle Jílka je potřeba vnímat svět a válku ve své komplexnosti. "To, že se tu rozmohl internet, tak se vše propojilo do velké sítě, kde na sebe vzájemně vidíte. A tím, že je internet takto propojený, pokud chci zaútočit, tak je výhodnější, i finančně, že se v poslední době útoky hodně přenáší do kyberprostoru. Tyto útoky mohou navíc výrazně pomoct té kinetické válce."

Kam až může válka v kyberprostoru zajít? Proč není pouze "shození webu" moc efektivní destrukce?

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu a podcastových aplikacích

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony