David Ondráčka: Během covidové krize se nám rozpadl stát

David Ondráčka: Během covidové krize se nám rozpadl stát
8. dubna 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

David Ondráčka řídil dvanáct let českou pobočku Transparency International a byl tak jednou z hlavních tváří boje proti korupci. V listopadu loňského roku ředitelské místo opustil a společně s Mikulářem Minářem a dalšími ohlásil přípravu hnutí Lidé PRO. To mělo za cíl získat půl milionu podpisů a s takovou podporou potom kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Před dvěma týdny, s nasbíranými čtyřiceti tisíci podpisy, ohlásili neúspěch projektu a jeho konec. Co znamená, když říká, že ve veřejném prostoru nekončí? Co ho v Česku nejvíc trápí? A jak naloží s důvěrou, kterou v něj někteří vložili podporou hnutí Lidé PRO?

„Do jisté míry teď cítím zklamání. Ale neberu to tragicky, tak to má v demokracii být, že se skupina lidí rozhodne, že do politiky půjde, dají do toho svůj obličej a řeknou, že chtějí změnu,“ popsal Ondráčka svůj pohled na konec hnutí Lidé PRO pro pořad 13+ a přiznal, že ho částečně vnímá jako osobní selhání. „Měl jsem představu, že seženeme patnáct, dvacet zajímavých lidí, kteří mají zkušenost z veřejného sektoru, z byznysu, z firem, z advokacie. Lidi, kteří mají něco za sebou a kteří dokázali, že umí řešit věci a jsou kompetentní. Můj neúspěch byl, že jsem nedokázal dostatek takových lidí sehnat. Většina z těch, které jsem oslovil, mi řekla, ať to rozjedeme a že potom naskočí. To je lidské, ale u takovéhoto projektu těžké.“

S bývalým šéfem české pobočky Transparency International jsme ale mluvili také o jeho pohledu na současné Česko. „Během covidové krize se nám rozpadl stát a bude nesmírně složité ho stavět dohromady. Navíc dopady pandemie budou velmi silné ekonomicky a sociálně, poskočí nezaměstnanost, mnohé firmy to nepřežijí, státní pokladna bude po volbách poloprázdná,“ vyjmenoval Ondráčka problémy, které podle něj bude třeba v příštích letech nutně řešit. Dodal ale, že tím největším problémem je podle něj krize důvěry v to, že politika řeší problémy lidí nezištně a kompetentně.

Proč si stěžuje na personální vyprázdněnost české politiky, když sám nezvládl přivést dost osobností? Jak konkrétně bude vypadat jeho avizovaná podpora opozičních stran před parlamentními volbami? A zvažuje ještě, že by kandidoval?

Nejen to se dozvíte při poslechu záznamu celého pořadu v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony