Daniel Anýž: Sjednotit Spojené státy se zatím Bidenovi nepodařilo

Daniel Anýž: Sjednotit Spojené státy se zatím Bidenovi nepodařilo

Pořad v souvislostech


USA rok po prezidentských volbách a efektivní komunikace o covidu a očkování
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
4. listopadu 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Uplynul rok od prezidentských voleb ve Spojených státech amerických. Jejich vítěz, demokrat Joe Biden, úřaduje z Bílého domu od 20. ledna. V jaké kondici jsou USA rok po volbách? Nejen o tom jsme mluvili s publicistou Danielem Anýžem.

Joe Biden, který zná dobře prostředí americké prezidentské administrativy už ze své dřívější pozice viceprezidenta, sliboval americkým voličům přinést mnohé změny. Hned po svém nástupu do funkce také podepsal celou řadu rozhodnutí, kterými změnil kroky svého předchůdce Donalda Trumpa ve věci ochrany klimatu nebo přístupu k uprchlíkům, naopak například v přístupu k Číně na Trumpovu administrativu navázal. Část svých volebních slibů ale zatím není schopen plnit, řeší problémy ve vlastní straně i nedůvěru voličů.

„Bohužel se nepovedlo to, co si Joe Biden předsevzal, tedy společensky a politicky sjednotit Spojené státy,“ hodnotí dosavadní prezidentovo působení Daniel Anýž, který dění ve Spojených státech dlouhodobě sleduje.

A právě politické i společenské dění se podle něj s nástupem prezidenta za Demokratickou stranu uklidnilo: „Joe Biden vrátil výkon politiky ve formě a stylu k tradičnímu průběhu, tedy k předvídatelné politice, kdy se sestavují programové plány, kdy v zahraniční politice je srozumitelný a až na několik chyb, které vyplývají spíš z jeho nepozornosti při rozhovorech s novináři, jeho zahraniční politika směřuje od bodu k bodu, není to instinktivní a často zkratkovité vystupování Donalda Trumpa. To se samozřejmě promítá na hodnocení USA v zahraničí.“

Celý rozhovor s Danielem Anýžem o dosavadních krocích prezidenta USA Joe Bidena poslouchejte v našem audioarchivunebo v podcastových aplikacích.