Čtyřicetidenní výzva vědců jako varovně zdvižený prst

Čtyřicetidenní výzva vědců jako varovně zdvižený prst
24. února 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Skupina českých vědců podepsala výzvu Čtyřicet dní pro zdraví lidí i ekonomiky. Popisují v ní aktuální pandemickou situaci a ukazují cíl, ke kterému by měla Česká republika směřovat. Do začátku dubna snížit denní počet nakažených pod tisíc osob a poté znovu otevřít školy, obchody a služby. Ale jak na to? A není výzva jen plácnutím do vody?

„Je po pět minut dvanáct, bohužel,“ s povzdechem konstatuje Lenka Přibylová, matematička z brněnské Přírodovědecké fakulty, která se podílela také na vytváření systému PES. Vzápětí ale dodává, že nikdy není pozdě na řešení a pokud nyní nebudou zavedena dostatečně tvrdá opatření, nemocnice se brzy naplní a budou zbytečně umírat lidé. Přibylová je jednou z jednačtyřiceti českých vědců a akademiků, kteří novou výzvu podepsali.

Jedním ze signatářů výzvy je také sociolog Daniel Prokop. Pro pořad 13+ popsal, čeho se snaží výzvou dosáhnout. „Snažíme se vysvětlit, že strategie Ministerstva zdravotnictví je chybná. Od počátku pandemie Ministerstvo předpokládá, že šíření koronaviru lze zkrotit i při vysokých číslech. Vidět jsme to mohli například na podzim, když jsme měli čtyři tisíce nových případů denně a začalo se rozvolňovat. Zkušenosti ze zahraničí ale ukazují, že jediná možná cesta je dostat se do co nejnižších čísel, kdy ještě může fungovat trasování a testování a zároveň společnost nebude unavená z dlouhotrvajících polovičatých řešení.“

Ačkoliv výzva nepřináší konkrétní řešení, Přibylová ho podle svých slov vidí v tvrdém lockdownu, během kterého se vylepší způsoby testování a trasování nebo se naplánuje pravidelné testování ve firmách a školách.

Podobně o situaci mluví také Prokop a navíc vysvětluje, proč jsou podle něj oprávnění se k celé situaci vyjadřovat třeba také vědci z humanitárních oblastí. „Epidemie je společenský proces. Z našich výzkumů vidíme, že ve společnosti selhávají motivace. Lidé například chodí do práce i se symptomy. A to je sociologický problém. Bez těchto sociologických dat není možné porozumět tomu, co se ve společnosti děje.“

Proč vědci mluví právě o čtyřiceti dnech? A jak očekávají, že na jejich výzvu zareaguje vláda v čele s Andrejem Babišem, který na večer oznámil schůzku se zástupci výzvy? Poslouchejte záznam celého pořadu 13+ v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony