Cílem Ruska ani států NATO není vyvolat válku, říká o zbrojení u ukrajinských hranic komentátor

Cílem Ruska ani států NATO není vyvolat válku, říká o zbrojení u ukrajinských hranic komentátor
30. listopadu 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Po sedmi měsících Rusko opět přesouvá armádu k hranicím Ukrajiny. V posledních dnech se zde vyskytuje desítky tisíc vojáků včetně lehké i těžké techniky. O situaci a postupu vůči Rusku dnes a zítra jedná Severoatlantická aliance. Chystá se Moskva rozpoutat ozbrojený útok? Co lze v nadcházejících dnech a týdnech očekávat? O tom jsme hovořili s redaktorem Hospodářských novin a komentátorem iRozhlas.cz Ondřejem Soukupem.

Podle Soukupa nejde v první řadě o plánování ozbrojeného útoku, ale hlavně o výstrahu:

„Je to způsob, jakým změnit status quo. Tedy donutit Západ, aby se situací zabýval, protože Moskva je dlouhodobě nespokojena s tím, jaká je situace na východě Ukrajiny. Je to tedy způsob, jak na Západ vytvářet nátlak,“ uvedl Ondřej Soukup. Zároveň podotkl, že jakkoliv není důvod k panice, současná situace na východě Evropy není stabilní a může být nebezpečná.

Problém je podle něj v zakořeněné vzájemné nedůvěře Ruska a Západu: „Ani jedna strana si není jistá, že to, co ta druhá říká, je pravda a nemaskuje tím něco jiného. Kdykoliv mohou na nejnižší úrovni vzniknout přestřelky, což se stává i nyní,“ řekl.

Ohledně současného zasedání ministrů zahraničí členských zemí NATO v Rize je komentátor toho názoru, že zásadní obrat nepřinese. „Cílem států NATO není válka s Ruskem, která by byla pro všechny zničující. To je věc, kterou si nikdo příčetný nemůže přát. Cílem je odstrašení, tedy ukázat Rusku, že si nemůže dovolit anektovat území a rozpoutat válku na jiném a znovu to opakovat.“ Poukázal také na to, že akceschopnost ukrajinské armády se od počátku konfliktu v roce 2014 velmi zlepšila. To podle něj znamená, že ani Rusko se do ozbrojeného konfliktu nepohrne. „My to málo vnímáme, protože se spíš bojíme o to, zda bychom dokázali ubránit pobaltské státy. Podobné obavy ale panují i u ruského vedení. Mají pocit, že je to celé řízené z USA, které chtějí Rusko rozdělit, připravit ho o nerostné bohatství. Z toho oni vycházejí,“ upozornil Soukup.

Je z toho podle Ondřeje Soukupa nějaká cesta ven? A jsou témata, o kterých Západ s Ruskem může vést dialog? Dozvíte se v celém záznamu pořadu, který najdete v audioarchivu.