Češi mají želízka v mnoha ohních, říká o olympijských šancích Záruba

Češi mají želízka v mnoha ohních, říká o olympijských šancích Záruba
23. července 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Dnes začínají po roce odkladu kvůli koronaviru XXXII. letní olympijské hry v Tokiu. Ze stejného důvodu probíhají bez diváků a dokonce i některých sportovců, kteří nesplnili protiepidemická opatření. Podle sportovního komentátora Roberta Záruby by však ani tato omezení neměla divákům radost z vrcholné sportovní události zhatit. O hlavních zajímavostech a lákadlech her jsme s ním mluvili v pořadu 13+.

Máme želízka v mnoha ohních a dá se říct, že každá výprava v posledních letech je zajímavá tím, že není soustředěna na jeden či dva sporty, ale ambice máme v různých typech sportů,“ uvedl Záruba ohledně možných medailových šancí českých sportovců. Naděje se podle něj upírají zejména na judistu Lukáše Krpálka, kajakáře Josefa Dostála či kanoistu Jiřího Prskavce. Šanci získat medaili mají také domácí tenistky, a to zvláště ve čtyřhře.

Pozornost by podle Záruby měli lidé upřít také k českému basketbalovému týmu: „Mají těžkou skupinu, protože Francie a USA jsou absolutní světová špička a proti nim to bude v základní skupině hodně obtížné. I tak se rozhodně vyplatí zápasy sledovat, bude to světový basketbal a Česko v něm. To tady dlouho, aspoň v mužském basketbalu, nebylo.“

Ohledně předností letošního ročníku LOH Robert Záruba vyzdvihl jejich špičkovou technickou stránku: „Je škoda, že koronavirus zastínil, jak výborně jsou hry připravené, a je obrovská škoda, že se o tom nemůžou přesvědčit diváci z celého světa na vlastní oči. Tokio připravilo krásná sportoviště, investovalo obrovské peníze do televizního zpracování jednotlivých sportů. Aspoň to mohou diváci ocenit. Každý přenos vyrábí jiná televize, Česká televize dostala například na starost vodní slalom. Náš štáb si vychutnává techniku, kterou má k dispozici. První záběry z lukostřelby a veslování už ukázaly, jak televizní technika přibližuje oči diváka ke sportovnímu výkonu. Je to opravdu úžasné. Tím bude olympiáda o veliký kus dál než i tak dobře propracovaná olympiáda v Riu před pěti lety,“ shrnul.

Celý rozhovor s Robertem Zárubou uslyšíte v záznamu pořadu v audioarchivu.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr č.2 d moll op.22 - Allegro moderato; Autor: Wieniawski Henryk; Dirigent: Wit Antoni; Sóla: Bizengaljev Marat - housle; Soubor: Polský národní rozhlasový symfonický orchestr Katowice
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony