Čerpat z podstaty vlastní víry, říká biskup k druhým Velikonocím v lockdownu

Čerpat z podstaty vlastní víry, říká biskup k druhým Velikonocím v lockdownu

Pořad v souvislostech


13+ o covidové situaci s biskupem a epidemiologem, a youtuberem nejen o Velikonocích
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


13+

O zjednodušení volební procedury, o předvolební situaci v Německu

O předvolebních spotech ve veřejnoprávních médiích a kontrole střetu zájmů pro zisk evr. dotací
Audioarchiv
1. dubna 2021 13+, Velikonoce Autor: Filip Breindl

"Minulý rok jsme nemohli prakticky vůbec sloužit velikonoční triduum s věřícími, kostely byly v podstatě uzavřené. Při letošních Velikonocích můžeme prožívat tyto slavnosti ve velmi omezeném počtu věřících, ale společně. To je velmi pozitivní a myslím, že to je i určité uvolnění pro duchovní život věřících," srovnává českobudějovický biskup Vlastimil Kročil dvoje Velikonoce prožívané v atmosféře protiepidemických omezení. Byl hostem relace 13+ na Zelený čtvrtek.

Biskup Kročil dále řekl, že se nepokládá za kompetentní osobu pro posouzení, zda jsou opatření nastavená pro bohoslužby přiměřená. "Rozumím tomu, že někteří věřící se cítí být ukráceni na svých duchovních potřebách, ale tu diskusi je potřeba vést na širší úrovni," poznamenal k podnětu skupiny věřících z Třeboně, kteří současná omezení pokládají za neadekvátní zásah do jejich práva veřejně vyznávat náboženskou víru. Podle Vlastimila Kročila se má jejich podnětem, tzv. třeboňskou výzvou, zabývat Česká biskupská konference jako celek.

Českobudějovický biskup dále uvedl, že za skupinu, pro které jsou letošní Velikonoce zvláště těžké, pokládá seniory z různých pobytových zařízení a léčeben. "Do mnohých je možné se dostat, ale do dalších také ne a tito lidé potřebují dobré slovo. Nabádám kněze, aby tato zařízení navštěvovali a s jejich obyvateli se setkávali," poznamenal biskup.

Posluchačům Proglasu adresoval velikonoční přání: "Využijme této příležitosti právě proto, že je jiná, než ostatní roky, a přibližme se více Pánu. Je třeba zakusit to, že žijeme z podstaty víry, kterou jsme mnozí čerpali celá desetiletí a teď můžeme vidět, jak na tom s vírou jsme. Přál bych si, abychom se z toho poučili a až tato omezení pominou, si vážili si toho okamžiku, že se můžeme setkat s Kristem a také s ostatními věřícími při bohoslužbách," uzavřel biskup Kročil.

foto: archiv

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie c-moll - Finale. Allegro assai; Autor: Rejcha Antonín; Dirigent: Altrichter Petr; Soubor: Dvořákův komorní orchestr
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony