Byl bych rád, kdyby sociální demokracie z vlády odešla, říká Svatopluk Němeček

Byl bych rád, kdyby sociální demokracie z vlády odešla, říká Svatopluk Němeček.
3. března 2021 13+ Autor: Daniel Blažke

Hostem relace 13+ byl i ředitel bohumínské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček. V situaci, kdy byl vyhlášen stav hromadného postižení osob v nemocnicích Pardubického kraje a kdy se tento stav blíží v nemocnicích kraje Vysočina, popsal situaci v Moravskoslezském kraji, zhodnotil aktuální zdravotnickou situaci v Česku, ale nahlédl i na budoucnost vládní strany ČSSD.

„Podle těch posledních informací ještě nějaká kapacita z hlediska intenzivních lůžek a ventilátorů v Moravskoslezském kraji zbývá, ale každým dnem se více a více lůžek zaplňuje. Předpokládáme, že ta situace v západnějších krajích ČR k nám dorazí s nějakým zpožděním, možná příští týden. Chystáme se na to a bojíme se toho,“ těmito slovy Svatopluk Němeček popsal stav očekávání nemocnic Moravskoslezského kraje.

Svatopluk Němeček je také bývalým ministrem zdravotnictví, Proglas se tedy zeptal i na jeho hodnocení celkového přístupu vlády ke koronavirové krizi. „Tady je zjevné, že ta situace v České republice se nezvládla, že protiepidemická opatření se řídila podle naplněnosti nemocničních lůžek a dostali jsme se do stavu, kdy ten nemocniční systém to kolikrát opakovaně zvládl na hranici své kapacity a nyní se dostává za tuto hranici, i když lékaři a zdravotníci dělají maximum, co mohou. Je-li situace v naší zemi takto kritická, tak je to selháním řízení této epidemie a je hrozně smutné, že na to doplácejí lidé svými životy."

Krom vyjádření k současné epidemické situaci a opatřením proti ní, odpověděl Svatopluk Němeček coby jeden z kritiků i na otázku dalšího vývoje vládní strany ČSSD. „Celkově si myslím, že bohužel to, že sociální demokracie vstoupila do této vlády, byla chyba, která se už úplně nedá odestát. Myslím si, že je vidět, že sociální demokracie reálně na fungování vlády nemá vliv, že pan Babiš si tam dělá, co chce, a já bych byl samozřejmě rád, kdyby ČSSD z té vlády odešla. Ale význam to má spíše symbolický, aby dala najevo, co si o tom myslí. Myslím si, že bylo tragické rozhodnutí do té vlády vstupovat. To jsem tvrdil od začátku a ten vývoj bohužel ukazuje, že tomu tak bylo,“ řekl Němeček a dodal „Mám pocit, že za těch posledních několik let sociální demokracie velmi poškodila svoji značku. Nacházející sjezd je poslední šance, jak aspoň se pokusit ještě zabojovat o nějakou další budoucnost tím, že dáme najevo svůj distanc panu Babišovi a tomu, co on v politice předvádí. Myslím si, že šance bude tak padesát na padesát. Pokud tomu tak nebude a vytrváme až do hořkého konce, tak si myslím, že je to na nějakou dobu konec sociální demokracie v této zemi, a je mi to moc líto."

NyníPísně
Píseň: Jaro (2011); Interpret: Bende Petr, Helan Pavel; Album: Bende P., Helan P.: Live Radio Proglas 2011
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony