Buďme k lidem bez domova shovívavější, vyzývá Jan František Krupa z Armády spásy

Buďme k lidem bez domova shovívavější, vyzývá Jan František Krupa z Armády spásy
9. února 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Neziskové organizace a sociální odbory měst v těchto dnech reagují na příchod silných mrazů a snaží se zabránit tomu, aby kvůli současnému počasí lidé bez domova umírali na ulici. Naším hostem v relaci 13+ byl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.

Ten potvrdil, že současné počasí, kdy se noční teploty pohybují kolem -15 °C, pro lidi bez domova představuje velké ohrožení. Týká se to především těch, kteří jsou závislí na alkoholu a dalších návykových látkách. “Toto počasí je vražedné. Pokud se někdo opije nebo si vezme drogu a usne v létě v parku, tak je to nesrovnatelné s tím, když takto usne na lavičce v současném mrazivém počasí.”

Podle Jana Františka Krupy se proto pracovníci v zařízeních provozovaných Armádou spásy snaží k přenocování přijímat i lidi pod vlivem alkoholu, kterým by jinak přečkání noci nebylo umožněno. “Primární pro nás je zachránit potřebné před mrazem. Opilé nepřijímáme především z bezpečnostních důvodů, aby v noclehárně nedošlo k nějakému neštěstí. Dlouhodobě ale v Armádě spásy usilujeme o snižování těchto limitů tak, aby naše služby mohl využívat každý, kdo je potřebuje. Jsme si totiž vědomi toho, že když je někdo závislý na alkoholu, tak si nedokáže jen tak poručit, aby se neopil,” objasnil v relaci 13+ národní ředitel sociálních služeb Armády spásy a zároveň požádal o vstřícnost k lidem, kteří v těchto dnech hledají úkryt před silnými mrazy: “Byl bych rád, kdybychom byli schopni trochu shovívavěji pohlížet na člověka, který nemá kam jít, nemá kde spát a často na sebe nemá ani pořádné oblečení. My ostatní jsme se nenarodili do stejné kolébky jako on a neprošli jsme si jeho životem, takže nemůžeme soudit, jestli bychom jeho životní situace zvládli lépe nebo hůře.”

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony