Budeme chtít křeslo předsedy Sněmovny, říká místopředseda ODS Kupka

Budeme chtít křeslo předsedy Sněmovny, říká místopředseda ODS Kupka
12. října 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Poslanci ODS se dnes poprvé sešli v nově složeném poslaneckém klubu a zvolili své vedení, o personálních otázkách ve vedení Sněmovny prý zatím nemluvili. Ve dvou věcech ale mají jasno – chtějí svého premiéra i předsedu Sněmovny.

Zachováme proporční obsazení všech výborů,“ uvedl v pořadu 13+ místopředseda ODS a staronový poslanec Martin Kupka. Jeho domovská strana kandidovala v koalici s TOP 09 a KDU-ČSL, poslanecký klub má ale i podle dohody v koaliční smlouvě samostatný. Na jeho dnešním prvním zasedání zvolili poslanci občanských demokratů do svého čela Zbyňka Stanjuru, o kterém se zároveň spekuluje jako o možném budoucím ministru financí.

Personální otázky ve vládě ale podle Martina Kupky zatím nejsou na stole, vedení strany prý zatím sbírá od svých poslanců podněty, kterým oblastem by se chtěli věnovat. „Vyzvali jsme všechny naše poslance, aby vyjádřili, jak by si představovali práci v Poslanecké sněmovně, o jaké výbory by měli zájem, co by chtěli rozvíjet, kterým zákonům by se chtěli věnovat. A teprve na základě toho se pustíme během následujících dnů do jednání o tom, jak by mohlo vypadat naše zastoupení v jednotlivých výborech,“ řekl.

O uspořádání Sněmovny se má začít jednat ve středu, paralelně se pravděpodobně rozběhnou také jednání o programu a složení potenciální vlády. Na čem by se mohla jednání zaseknout? A jak se ODS staví k otázce případného využití čl. 66 Ústavy, který umožňuje oběma parlamentním komorám se usnést, že prezident ze závažných důvodů není schopen vykonávat svoji funkci?

Poslouchejte záznam celého rozhovoru v pořadu 13+ v našem audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.