Brzy budeme v krizi, varuje koordinátorka potravinových bank

Brzy budeme v krizi, varuje koordinátorka potravinových bank
15. března 2022 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Počet lidí v nouzi, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narůstá. Meziroční vzestup v řádech desítek procent souvisí zejména s důsledky pandemie koronaviru. Ke zhruba 200 tisícům potřebných v těchto dnech navíc přibývá podobné množství lidí, kteří před válkou uprchli z Ukrajiny a jsou nuceni těchto služeb přechodně nebo pravidelně využívat. Vydrží zásoby do další potravinové sbírky, která se má konat 23. dubna? Ptali jsme se ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové.

"Všechno záleží na tom, jak se bude situace dále vyvíjet. Odhadujeme, že máme zásoby na dva až tři týdny. Darovací kapacity, které byly obrovské, nejsou nevyčerpatelné. Popravdě řečeno, sbírka nemá v tuto chvíli šanci situaci zachránit. To, co se standardně vybere ve sbírce, je v řádech stovek tun. A tolik my teď vydáme za dva týdny," popisuje Láchová a dodává, že řešení hrozící krize vidí v nastartování pomoci ze strany státu, přičemž jsou potravinové banky připraveny pomoci se související logistikou. Množství různých sbírek aktuálně probíhá napříč republikou, lidé vehementně pomáhají a přispívají, ale podle Láchové je otázka, jak dlouho to občané mohou v této obrovské míře vydržet. Prognózy předestírají, že by se v dalších sbírkách vybralo méně než v těch dosavadních. "Tradiční sbírka bude, chystáme se na ni půl roku, velmi pravděpodobně ale ten největší příliv potravin už proběhl."

Jak si ředitelka České federace potravinových bank intervenci státu představuje? "Ve státních hmotných rezervách není zdaleka dost trvanlivých potravin. Řešením by bylo přesměrování financí na dynamický systém nákupu potravin v rámci potravinové a materiální pomoci. Máme zprávy, že to u svých dotačních programů ze sociálních fondů schválila Evropská unie. Je potřeba jednat rychle. Až se sklady vyprázdní, bude na řešení pozdě."

Záznam pořadu brzy v audioarchivu i podcastových aplikacích.