Brexit může vést ke sjednocení Irska

Brexit může vést ke sjednocení Irska
4. ledna 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

S příchodem letošního roku skončilo pobrexitové přechodné období. Spojené království tak definitivně opustilo Evropskou unii. O tom, co to konkrétně pro Evropu i samotné Brity znamená, jsme v relaci 13+ hovořili s komentátorem dění na britských ostrovech Ivanem Kytkou.

Ten upozornil, že i když je dohoda upravující vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií většinou pozitivně hodnocená, záleží především na tom, kdo vyjednané podmínky komentuje: “Britští komentátoři a politici za úspěch považují především vyjednaná obchodní privilegia. Ta Spojenému království umožňují vyvážet do zemí Evropské unie bez jakýkoliv omezení. Méně spokojení jsou však ústavní právníci a odborníci na mezinárodní obchod. Ti upozorňují, že vyjednaná dohoda pouze oddaluje konflikty, které mohou v obchodních vztazích mezi Velkou Británií a Evropskou unií nastat.”

Zároveň Ivan Kytka také upozornil, že odchod Spojeného království z Evropské unie může přinést další nečekané události: “Severní Irsko na rozdíl od Velké Británie zůstává součástí celní unie a jednotného evropského trhu. Obchodní hranice je tak nyní v Severním moři. Mnozí pozorovatelé upozorňují na to, že tento stav může vést ke sjednocení Irské republiky a Severního Irska, a to i navzdory desetiletím tamního náboženského konfliktu. Tento trend tak následně povede k tomu, že se Velká Británie bude soustředit především na své vnitropolitické problémy a od Evropy se bude myšlenkově vzdalovat.”

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony