Biskupové na zasedání COMECE: Naší úlohou je budovat duši Evropské unie

Biskupové na zasedání COMECE: Naší úlohou je budovat duši Evropské unie
29. října 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie si připomíná 40 let od svého ustavení. Při této příležitosti se v těchto dnech koná slavnostní zasedání evropských biskupů. O jeho průběhu jsme v relaci 13+ hovořili s politickým poradcem COMECE pro vnější vztahy Markem Mišákem.

Kvůli nezlepšující se pandemické situaci se zasedání, které se z původního jarního termínu přesunulo na konec října, koná on-line. Z toho důvodu se v Bruselu nemohla uskutečnit ani plánovaná slavnostní mše svatá za Evropu. “I navzdory tomu, že za současné situace se naše diskuze mohou konat pouze prostřednictvím videokonferencí, měli jsme velmi konstruktivní diskuze. Hovořili jsme například se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a s dalšími experty jsme projednávali aktuální evropská témata. Otcům biskupům jsme například představili nejnovější návrhy Evropské unie týkající se migrace. Velmi důležitou otázkou pro nás je také obnova Evropy v důsledku dění kolem koronavirové pandemie, kde otcové biskupové zdůraznili, že je v této situaci podstatné myslet na nejslabší a nejzranitelnější členy společnosti. V našich jednáních rezonovala ale i další témata, jako je ekologie, digitalizace nebo úloha Evropské unie jako pilíře globální solidarity,” přiblížil ve vysílání Proglasu obsah zasedání Marek Mišák. 

U příležitosti tohoto zasedání zaslal papež František evropským biskupům prostřednictvím kardinála Pietra Parolina svůj pozdrav. Svatý otec v něm vyzývá evropské biskupy k objevování cesty bratrství, která inspirovala zakladatele evropské integrace. “Otcové biskupové chápou slova papeže Františka jako naději do budoucnosti. Je to výzva pro Evropu, aby znovu objevila své kořeny a byla sama sebou. Zároveň ale papež varuje před tím, aby Evropa nehleděla jenom do své minulosti, ale aby se dívala do budoucnosti,” popisuje obsah papežova dopisu člen COMECE Marek Mišák a dodává: ”Otcové biskupové za důležité považují to, aby se Evropská unie nezabývala jen materiálními a finančními otázkami, ale aby se zaměřovala i na duchovní, kulturní a náboženské záležitosti. A právě v budování duše Evropské unie vidí COMECE svoji úlohu v procesu evropské integrace.”

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony