Biskup Malý: Havlův výrok o vítězství pravdy a lásky je zcela v duchu evangelia

Biskup Malý: Havlův výrok o vítězství pravdy a lásky je zcela v duchu evangelia
17. prosince 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Různými akcemi si lidé v Česku připomínají desáté výročí úmrtí Václava Havla, které připadá na sobotu. Dramatik a vězeň komunistické totality se po jejím pádu stal československým prezidentem a v letech 1993 až 2003 byl prezidentem České republiky. Havlově osobnosti a výročí úmrtí jsme se v 13+ věnovali s pražským pomocným biskupem Václavem Malým, který se s Václavem Havlem osobně znal od poloviny 70. let při působení v disentu.

"Zase si promítnu společné chvíle, které jsme spolu sdíleli a strávili. Když je teď jeho jméno všude připomínáno, samozřejmě i já někdy vzpomínám," řekl biskup Malý. Dodal, že vedle reflexe Havlových přínosů zaznamenal i pomlouvačné či zesměšňující výroky na adresu bývalého prezidenta, které zpravidla zaznívají v internetové anonymitě. "Ano, je dobré to analyzovat. Člověk si už si zdaleka nepamatuje během dlouhého období, kdy byl v čele státu, všechny jeho kroky. Nejsem proti kritice a jsem proti idealizování. Nakonec ani on sám sebe neidealizoval a byl sám k sobě upřímný. Musí to mít ale určitou úroveň a slušnost," poznamenal ke kritickým hlasům vůči Václavu Havlovi s tím, že z jeho pohledu jednoznačně převažují pozitiva.

Slova Václava Havla o tom, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, podle biskupa Malého nejsou projevem snění, jak to chápou lidé, kteří tento výrok zesměšňují. "Je to výzva pro každého z nás, abychom se zamysleli nad tím, nakolik podléháme lži a někdy i nenávisti, a abychom na sobě pracovali. To znamená, že to musí zvítězit především v nás, a to pak bude mít vliv na všeobecné prostředí, na společnost. Ono se to obrací, jako by to bylo nějaké snílkovství, které je neuskutečnitelné. Lidé, kteří to zesměšňují, v podstatě nechtějí pracovat sami na sobě," řekl Václav Malý a podotkl, že jde o slova vyjadřující zásadní křesťanské hodnoty: "To je naprosto v duchu evangelia. Aniž se mluví o Pánu Ježíši, aniž se cituje Pán Ježíš, aniž se mluví o Bohu nebo o křesťanství, je to naprosto v souladu s evangeliem. A je to výzva také pro nás křesťany, abychom to nechápali jen jako nějaké občanské heslo."

Co by Václav Malý vzkázal lidem, kteří si s Václavem Havlem spojují negativní stránky společenské transformace po roce 1989? A mají podle biskupa smysl úvahy o tom, jak by Václav Havel reagoval na některé problémy rozdělené společnosti? Poslechněte si celý rozhovor v audioarchivu nebo podcastových aplikacích.

NyníRanní magazín
Píseň: Na nebi misjac (2016); Interpret: Kuczeryki; Album: různí: Czech Music Crossroads 2019
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony